A szeptemberi tanévkezdés minden alkalommal új kihívást jelent a családok számára. Az elmúlt években tapasztalható infláció és egyéb gazdasági nehézségek sok esetben rányomják a bélyeget a csöppségek iskolai visszatérésére.
Míg ők egy hosszú nyári szünet után vidáman integrálódhatnak vissza rég nem látott barátaik körébe, addig a szülők számára ezen időszak felér egy gazdasági sakkjátszmával. Az ár-érték arány összekombinálása a gyermekek ízlésének megtartásával embert próbáló feladatnak tekinthető. Különösen nehéz a helyzet akkor, ha mindezt nagycsaládosként, illetve egyedülálló szülőként kell megugrani.
A ruházat mint az egyik legnagyobb kiadás
Az általunk megkérdezettek szerint a ruhavásárlás jelenti a legnagyobb kiadást az iskolakezdés során. Ez nem meglepő, ugyanis évről évre felmerülő dilemma a családok körében a ruha- és cipővásárlás gazdaságos, mégis kielégítő megoldása. Nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy a modern világ hatására a fiatalok már általános iskolás korban státuszszimbólumként tekintenek egyes ruházati márkákra, ezért a szülők elmondása szerint
ha nem szeretnék, hogy gyermeküket a többiek „kirekesszék” a közösségből, akkor sok esetben forint tízezreket kell kidobjanak az ablakon az aktuális divathóbort követése érdekében.
Mindemelett, ha ez még nem volna elegendő, nem csupán a mindennapi öltözködés megoldása vár a szülőkre szeptembertől, hanem az oktatás során kötelezően előírt tevékenységekhez szükséges ruházat megvásárlása is. A hetente öt alkalommal tartott testnevelésórák miatt elengedhetetlen, hogy a gyermekek legalább két teljes testnevelésfelszereléssel rendelkezzenek. Az iskolai úszás során a megfelelő felszerelés szintén nélkülözhetetlen tételként szerepel a mindenképpen szükségesnek ítélt vásárolni valók listáján.
Tanszerek: mennyiség vagy minőség?
Kiemelkedő kiadásokat hordoznak továbbá az általánosnak tekinthető tanszerek megvásárlása során felmerülő költségek is. Füzetek, írószerek és az állam által nem támogatott tankönyvek (leginkább nyelvkönyvek) tekintetében a határ szintén a csillagos ég. Az általunk megkérdezett családok elmondása szerint ők inkább a minőséget helyezik előtérbe a mennyiség helyett, abból azonban lényegesen kevesebbet vásárolnak és a fennmaradó eszközöket évközben, apránként szerzik be.
A megkérdezettek szerint nehezebb megtalálni az arany középutat azoknak a nagycsaládosoknak, akik egyszerre több gyermek iskolakezdését kell finanszírozzák. Ők amennyiben tehetik, már jóval a nyári szünet előtt megkezdik a szükséges anyagiak összekuporgatását, ezáltal csökkentve a családi kasszát terhelő augusztusi kiadások mértékét.
Érzékelhető-e az állam támogatása iskolakezdés esetén?
Egyes önkormányzatok igyekeznek valamiféle segítőkezet nyújtani a legszegényebb körülmények között élő lakosok terheinek csökkentése érdekében, ezt azonban
sok esetben a drasztikusan növekvő árak gyakorlatilag felemésztik.
Tükrében annak, hogy az önkormányzatok gazdasági helyzete sem túl rózsás, így a támogatás mértéke a pár ezer forint mértékét ritkán haladja meg.
A magyar állam beavatkozásának tekinthető továbbá az, hogy augusztus hónapban kerül utalásra az augusztusi és szeptemberi családi pótlék, amely egy gyermek esetén 24.400 forint (12.200 az alap összeg), két gyermek esetén 26.600 forint (13.300 az alap összeg), míg három vagy több gyermek után 32.000 forint (16.000 az alapösszeg) támogatást jelent. Az általunk megkérdezettek közül azonban többeknek ez nem jelent érdemi segítséget, ugyanis egy gyermek iskolakezdésének összege beszámolóik szerint akár
negyvenezer forinttól nyolcvanezer forintig terjedően bárhol végződhet.
A szeptemberben elmaradó családi pótlékból fakadó hiány sok esetben szintén fejtörést okozhat több rászoruló család esetében azzal a különbséggel, hogy így ezt a gazdasági terhet nem csak augusztus hónapban, hanem szeptemberben is érezni fogják.
Milyen változásra lenne szükség?
Az egyik általunk megkérdezett anyuka az állami támogatás és részvétel növelésében látja a kérdés megoldását. Az általa felvázolt rendszerben 25.000 forinttól 60.000 forintig terjedő összegű „Beiskolázási támogatás” bevezetése jelenete megoldást a tanköteles gyermekek támogatása esetében, amelyet a tanuló iskolai teljesítményével, tanulmányi átlagával arányosan lehetne megállapítani.
Egy apuka meglátása szerint pedig a kormány az utóbbi években
„kiemelkedően értett az árstoppos intézkedésekhez, amelyeket ebben az esetben is alkalmazhatna”.
Elmondása szerint egy alapvető tanszerfelszereltséget, kielégítő minőségben árszabályozással egyes termékekre be kellene vezetni, a hatósági ár és a piaci ár közötti különbözetet az államnak pedig átvállalni.
Összességében tehát más szülők megkérdezése után is megállapítható, hogy a szeptemberi iskolakezdés jelentős anyagi terhet jelent a családok nagy részének, melynek enyhítésére állami beavatkozást sürgetnek, ezáltal csökkentve a családi kasszára nehezedő nyomást.
Iskolakezdés Magyarországon: gyermekük jövőjéért küzdő családok
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!