Évről évre egyre több állami támogatásban részesül Magyarország 8. legnagyobb cége, a Master Good Kft, de úgy tűnik, hogy tovább hizlalják: az Agrárminisztérium által kiírt pályázatra rögtön lecsapott a vállalat – írja a Szent Korona Rádió. Az eredetileg „csak” 100 milliárdra tervezett keretből rögtön „pályázott” a cég, csekély 75 milliárdra. A lap szerint a kis gazdálkodók csak a maradékon osztozkodhatnak. Köze lehet ennek ahhoz a tényhez, hogy Bárány László jó kapcsolatot ápol Seszták Miklóssal, a térség országgyűlési képviselőjével? – teszik fel a kérdést.
A Szent Korona Rádió cikke szerint a nemzetközi piacon is versenyképes kapacitások létrehozását segítő, komplex fejlesztésekre adható 100 milliárd forint értékű támogatásból 75 milliárdra már bejelentkezett a Master Good Kft, Magyarország 8. legnagyobb családi cége – tudta meg a lap minisztériumi forrásaitól. Szerintük emiatt a várható felelőtlen kiosztás miatt aztán kapkodták a fejüket a minisztériumban, hogy valahonnan még pályázati forrást szerezzenek, amit ki lehet osztani néhány kis gazdálkodó között – akiknek néhány millió forint is nagy segítség – és hogy ezt le tudják kommunikálni sikerként. A lap úgy tudja, hogy a „megoldás” az lett, hogy az ÉLIP pályázat keretösszegét 150 milliárd forintra emelték fel, így a Master Good igénye annak felére terjed ki, de még így is hatalmas a túljelentkezés. A pályázat kiírói kb. 200-250 jelentkezővel kalkuláltak, ehhez képest 1180 futott be, összesen 708 milliárd forint értékben ez csaknem ötszörös túljelentkezés – írja a Szent Korona Rádió.
Az egyik legnagyobb családi vállalkozás
A Szent Korona Rádió ismertette, hogy a Master Good tulajdonosa a Bárány család, Magyarország legrégibb baromfitenyésztő dinasztiája, ami négy generáció óta aktív a területen. Idősebb Bárány László egyike az 50 leggazdagabb magyar embernek. 2021 óta a Nyíregyházi Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja, és a Baromfi Terméktanács elnöke. A lap cikke szerint nem ez az első eset, hogy a Bárány család érdekeltségébe tartozó cégek milliárdokat nyernek, bár nem ilyen vaskos tételben. 2018-ban például 3,4 milliárd forintot kapott a cég kisvárdai baromfifeldolgozó üzemének 15 milliárd forintos robotvágóhíd beruházásához. Bárány László akkor azt nyilatkozta, nem tagadja, hogy jó a kapcsolata Seszták Miklós KDNP-s országgyűlési képviselővel, aki szerinte „jó miniszter volt, sok pénzt szerzett a térségnek”. Hozzátette ugyanakkor, szerinte „sokan úgy tekintenek a pályázati pénzre, hogy ajándék, pedig nem az. (…) gazdaságilag hitelesnek kell lenni, és be kell tudni mutatni, hogyan térül meg társadalmilag a támogatás” – fogalmazott a vállalkozó. Arra a kérdésre, hogy a kormány pályázatain a hatalomhoz közeli vállalkozóknak lejt-e a pálya, így felelt a vállalkozó:
“Kicsit ránk is sütött a nap, de mint a csoda, ez is csak 3 napig tart, utána jönnek a dolgos hétköznapok. Ez nem a fogd a pénzt és fuss című játék”
– állította. Mint írják, 2023-ban 5 milliárd forint állami támogatást nyertek húsüzem-bővítésre, Bárány László akkor hasonlóképpen nyilatkozott „Úgy lehet állami milliárdokat szerezni, hogy „gazdaságilag hitelesnek kell lenni, és be kell tudni mutatni, hogyan térül meg társadalmilag a támogatás”. Kiemelte: a tender nyitott volt, bárki számára hozzáférhető, „ezt nem a Bárány családra írták ki”. Szerinte „ez nem úgy van, hogy tessék jó számokat beírni, lepontozzuk, adunk rá egy csillagos ötöst, és tessék vinni a pénzt, nagyon szigorúan ellenőrzik a felhasználást, és a vállalások számait”.
Röpködtek a milliárdok korábban is
A lap felidézi, hogy korábban a cégcsoport 2015-ben 438 millió, 2016-ban 3,56 milliárd forint vissza nem térítendő, beruházási támogatást kapott bővítésre és új munkahelyekre. 1,8 milliárdot kapott baromfikeltető üzem bővítésére Petneházán a Baromfi- Coop Termelő és Kereskedelmi Kft., amely szintén a Bárány család érdekeltségébe tartozik, és ezer szállal kötődik a Master Good Kft-hez. Egészen elképesztő bővülésen ment keresztül az elmúlt években a Master Good, amit biztosan nem hátráltatott a tulajdonos Seszták Miklóssal, a térség országgyűlési képviselőjével való jó kapcsolata a Szent Korona Rádió szerint. A csirkefeldolgozó cég 2022-ben hatalmasat ment: 162,6 milliárd forintos forgalmat értek el jelentős exporttal, amelyből 15,3 milliárd forintos profit lett, miközben a saját tőke 38,5 milliárd forintra hízott.
Ifjabb Bárány László és Seszták Miklós országgyűlési képviselő a kép bal oldalán
Vendégmunkásokat hoztak állami támogatással
A húsiparban utazó Bárány család és a Master Good 2024-ben nagyot kaszált. A 2023-ban még „csak” 97,7 milliárd forintra becsült vagyonukat egy év alatt 163 milliárdra növelték. A Master Good csoport a Sága 2020-as felvásárlása óta már a hazai baromfiállomány felét dolgozza fel, és a kiskereskedelmi láncok mellett a McDonald’snak is szállít Európa-szerte. A családi portfólió 2024-ben egy újabb, az eddigiektől merőben eltérő céggel bővült, ők vették meg Vajna Tímeától a Nobu Budapest luxuséttermet. „A Master Good cégcsoport stratégiai részesedést szerzett a világszerte több mint 50 étteremmel, és közel 20 hotellel rendelkező Nobu láncban” – közölte a kisvárdai székhelyű vállalkozás. 2014-ben a vállalat kisvárdai üzemének felavatásán Orbán Viktor is részt vett, beszédében úgy fogalmazott:
“Van szufla a magyar gazdaságban, és ez reménnyel tölthet el bennünket”
A cégcsoport átadta az első Magyarországon kívüli üzemét is Vietnámban. „Ugyanazt csináljuk, mint a rendszerváltás után a nyugati cégek Magyarországon: tőkét, technológiát és tudást viszünk oda, mert nekünk ezek megvannak, ott pedig szükség van ezekre.” A nagy bővülések közepette nem okoz gondot nekik a munkaerőhiány sem: elsőként hoztak be vendégmunkásokat a Fülöp-szigetekről, árulta el ifjabb Bárány László. A kormány 2020-ban 5 milliárd forintos keretösszeget biztosított nekik több munkásszálló építésére.
A Master Good-nak nyújtott támogatás kapcsán beszélt Szijjártó Péter külügyminiszter Debrecenben 2018 nyarán
Nincs valódi magyar agrárium
Felmerül a kérdés, hogy a munkahelyteremtés céljából kapott támogatásokból vendégmunkásokat vesznek-e fel? Erre mennek el az állami milliárdok tehát, ahelyett hogy a szükséghelyzetben lévő kis gazdálkodókat támogatnák, akiknek már néhány millió forint is jelentős segítség volna. 100, illetve 150 milliárd forintból rengeteg mezőgazdasági kisvállalkozónak jutna akkora összeg, amiből a kis gazdaságát versenyképesebbé tehetné, ha nem halásznák el előlük az óriás cégek. Ezért nincs valódi agrárium, mert a mezőgazdaság fejlesztésére szánt pénzeket valahogy mindig átjátsszák a haveroknak. Ilyen erős konkurensek mellett persze, hogy nehéz talpon maradnia a kisebb gazdaságoknak. Hogyan is tudnák felvenni a versenyt robot vágóhidakkal rendelkező, vendégmunkásokat alkalmazó, egyre több állami támogatást elnyerő cégóriással? A kormány kommunikációjával ellentétben ez a magyar valóság: a NER-es oligarchák megfojtják a vidék mezőgazdaságát.
Az üggyel kapcsolatban kérdéseket tettünk fel az Agrárminisztériumnak és a Master Goood-nak is, amint válaszolnak, cikkünket frissítjük!
(Szent Korona Rádió nyomán)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Rengeteg embert érdekelt, hatalmas sikert hozott a Hazai Vásár Dombóváron