Számos országról olvashattuk a híreket, hogy országgyűlési képviselők mondanak le fizetésük egy részéről (néha egészéről), azt felajánlva a koronavírus elleni védekezés, vagy az egészségügyi dolgozók számára. Japán ennél is tovább ment, 880 ezer forintnak megfelelő összeget utal a családok megsegítésére.
A koronavírus okozta válságot nem csak más országok, de hazánk is megérzi, főleg a turizmusból élő régiók. Nemrégiben beszámoltunk róla, hogy – példának okért – Esztergomban még a legoptimistább becslések szerint is a vendéglátósok 4-5 százaléka lehúzhatja a rolót, ha a korlátozások az év végéig fennmaradnak.
A válság közepén a parlament sem tétlenkedett. Mint azt 2018 óta tudjuk – Gyöngyösi Márton jóvoltából -, a képviselők „nem dolgozhatnak éhbérért”. Éppen ezért a közszféra egyes ágazatának dolgozói után a képviselők saját fizetésük felzárkóztatását és rendezését is időszerűnek látták. Ezért egy egyszeri augusztusi emelést követően az országos bruttó átlagbér éves változásához rögzítették a fizetést. Mivel tavaly jelentős mértékű emelkedés történt hazánkban, a honatyák fizetése sem elhanyagolható mértékben nőtt.
Ekkor jött a koronavírus, ami teljesen felbolygatta Európa gazdaságát és társadalmát. A pandémia miatti válság ellensúlyozására a nemzeti kormányok sorra rendkívüli intézkedésekről döntöttek, ami nem minden esetben csak a gazdasági élet szereplőire és a magánszemélyekre vonatkozott. Néhány országban a vezetők saját juttatásaikat is csorbították a rendkívüli helyzetre való tekintettel.
Mivel a képviselői tiszteletdíjak mértéke jelentősen meghaladja az országos átlagfizetéseket, így az ilyen helyzetek kiváló lehetőséget nyújtanak az ország vezetőinek, hogy tanúbizonyságot tegyenek nagylelkűségükről, együttérzésükről és példát mutassanak áldozatvállalásból, ahogyan tették ezt számos országban.
Bulgáriában 240 bolgár képviselő határozatban döntött arról, hogy április 1. és május 13. (a jelenleg érvényben lévő szükséghelyzet vége) közötti fizetését felajánlja az egészségügy-minisztériumnak. Szlovéniában a járvány idejére 30 százalékkal csökken a képviselők és a miniszterek fizetése, Új-Zélandon pedig a 6 hónapig a fizetés 20 százalékáról mondanak le a kormány tagjai és a vezetők.
A magyar kormány tagjai – eddigi úgy fest – nem terveznek hasonló lépéseket, sőt, ők egy egészen más, mondhatni unortodox, irányt választottak. Magyarországon április elején 11,4 százalékkal magasabb fizetést kaptak az állami vezetők. Nominálisan ez jelentős havi pluszt jelent esetükben.
A parlament honlapján frissült adatok szerint
a képviselői alapbér – mivel az átlag háromszorosa – 989 700 forintról 1 103 400 forintra emelkedett, vagyis már nincs olyan képviselő a parlamentben, akinek kevesebb szerepelne a bérlapján egymillió forintnál.
Ebből – a családi adókedvezmények nélkül – 733 761 forintot vihetnek haza, ami 75 610 forinttal több nettót jelent. E mellett plusz juttatás illet azokat, akik képviselői státuszuk mellett állandó bizottsági tagok, nekik 1 324 080 forint szerepel a bérlapjukon. Azok, akik két testületben vagy a törvényalkotási bizottságban tagok, 1,5 milliónál többet keresnek. A frakcióvezetőknél kétszeres szorzót használnak, tehát a bruttó juttatás 2 206 800 forintra emelkedett, a helyetteseik pedig 1,87 milliót keresnek.
Az emelés után a legmagasabb fizetés, melyet Kövér László házelnök kap meg, bruttó 2 979 180 forint, vagyis nettó 1 981 150. Ez egyik hónapról a másik 200 ezer forinttal több keresetet jelent.
Vannak azonban még szerencsésebbek, az a képviselős, aki egyben a kormány tagja is, mindkét posztért felveszi a juttatást. Összesen így havi 3 308 600 forintért végzi a munkáját, ebből családi kedvezmények nélkül minimum 2 199 824 forintot vihet haza. A miniszterek közül Szijjártó Péter, Rogán Antal, Nagy István és Gulyás Gergely így havi 225 838 forinttal több pénzből gazdálkodhat már áprilisban.
A magyar települések vezetői közül azonban többen nem követik a magyar kormány példáját, inkább lemondanak a tiszteletdíjukról a válságra való tekintettel, ahogyan tette azt például Pakusza Zoltán, a Mi Hazánk Mozgalom miskolci képviselője. De megemlíthetjük a fideszes vezetésű Berettyóújfalut is, ahol a felére csökkentették a képviselői tiszteletdíjakat, Komáromban is 50 százalékos vágásról határozott a testület. Mezőberényben kétlépcsőben csökkentik a tiszteletdíjakat: április elsejétől 50, majd május elsejétől 75 százalékkal.
(mfor.hu nyomán)