Szemelyácz János, a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke az indexnek adott nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a lezárások alatt még az eddigieknél is jobban előtérbe kerültek a káros szenvedélyek.
A probléma, hogy ezek jórésze a vírus után is velünk marad.
A tapasztalatok mind azt mutatják, hogy nagymértékben nőtt a szenvedélybetegek száma hazánkban a koronavírus-járvány alatt, sokan pedig csak a korlátozások megszűnése után, idén nyáron szembesültek azzal, hogy tulajdonképpen mekkora is a baj.
A lakásba való bezárkózás, a társadalomtól való elszigetelődés és adott esetben a külső elhanyagolása már önmagában addikciót segítő kockázati tényezőnek számít, de a félelem és a hosszú hónapokon át tartó bizonytalanság is szerepet játszhatott a függőségek elmélyülésében.
Bár a karantén megszűnt, a függőség nem tűnik el egyik pillanatról a másikra, noha vannak olyan szenvedélybetegek, akiknek a leszokáshoz a környezetváltozás is elegendő – mondta az addiktológus.
A pandémia alatt elsősorban az alkoholfogyasztás került előtérbe, de a marihuánára és a különböző gyógyszerekre is megnőtt az igény. Népszerűvé váltak az altatók és a nyugtatók, továbbá fájdalomcsillapítót is egyre többen használtak a fizikai panaszok mellett lelki problémákra is.
A szenvedélybetegek általában időpont és beutaló nélkül személyesen esnek be az ambulanciára. A járvány alatt ehelyett mindenütt az online, illetve telefonos bejelentkezést szorgalmazták, amit sokan bonyolultnak és körülményesnek éreztek. A függők egy része emiatt meghátrált, de a megváltozott betegutak sem könnyítették meg a helyzetet, így szűkült a kör, ahol segítséget lehetett kérni személyesen. A munkahelyek megszűnése miatt sokan ugyanakkor éppen ebben az időszakban tudtak volna időt szakítani a felépülésre
– mondta a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke.
A járvány miatt a drogrehabilitációs központokban is szigorú járványügyi szabályokat vezettek be, az újonnan bekerülőknek negatív PCR-tesztet és/vagy karantént kellett vállalniuk, csak azután csatlakozhattak a többiekhez.
Ezek az intézkedések szinte ellehetetlenítették a kezelések megkezdését.
Dúró Dóra , a Mi Hazánk elnökhelyettese korábban egy bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a felelőtlen, részrehajló, ésszerűtlen és túlzó lezárások ideje alatt az eddig is túlsúlyos magyar társadalom 50 millió kilóval lett nehezebb.
Dúró Dóra: 50 millió kilóval hízott a magyar lakosság a járvány ideje alatt
(index-Magyar Jelen)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!