A vendéglátás különböző szereplői között nagy az eltérés abban, hogy a globális világgazdasági válságra és magára a sokat emlegetett Új Világrendre melyik piaci versenyző hogyan tud reagálni. Vannak, akik állami támogatás híján a megsokszorozódott rezsiszámlák miatt bezárnak, de olyanok is akadnak, akik virágkorukat élik a recesszió sújtotta ágazatban.
A McDonald’s a minap jelentette be, hogy zajlanak az építkezések és még idén sor kerülhet hat magyar városban az új étterem megnyitására. Az étteremlánc stratégiájánák megalkotásakor az volt az egyik elsődleges szempont, hogy a vendégek, bárhol is járjanak az országban, minél elérhetőbb távolságban találjanak egy-egy McDonald’s éttermet. Hamarosan tehát Ajkán, Kazincbarcikán, Makón, Vácott, Szolnokon és két miskolci helyszínen megnyílik az új egység.
Tájékoztatójukban azt írták: feltérképezték az országot, hogy kiderüljön, mely helyszíneken lehet realitása új étterem nyitásának a következő években. Az új települések mellett elképzelhető, hogy olyan nagyvárosokban is üzletek nyílnak, ahol már jelen vannak. Ez így is lett és nagyszabású átadóünnepségeken, a Fidesz politikusainak támogatásával Kecskeméten, Zalaegerszegen, Pécsett, Velencén, Egerben, Szombathelyen, Baján, valamint Kistarcsán is új McDonald’s nyílt 2022 ben.
A százezer fő lakta Kecskeméten a nemzetközi étteremláncnak ez a harmadik üzlete, a kampányban megrendezett szalagátvágós eseményen külön kórus és országgyűlési képviselő köszöntötte a cég küldöttségét.
Árat is emeltek
Közben szép csendben, mindenfajta bejelentés nélkül az elvitelre történő helyben rendelés árát megemelte a magyarországi McDonald’s – értesült a hvg.
Kiderült, hogy nyolcvan forintot számolnak fel a már fent említett rendelés során pluszban. A lap azt is megjegyezte, hogy az alkalmazásban már egyértelműen feltüntetik ezt a plusz költséget, azonban úgy tűnik nem minden üzlet belső terében hívják fel erre előzetesen a figyelmet.
Az elvitelre rakódó drágulást a cég vásárlási tranzakcióként számolja fel.
A vendéglátóhelyek többsége ugyanakkor manapság nem a bővülésen, hanem éppen a bazáráson gondolkodik, ha még nem lépte meg azt.
Sokan vannak a rossz végén
Az első rezsiszámla után a közösségi oldalt elárasztották a koronavírusból éppen talpraálló vendéglátóhelyek búcsúüzenetei.
Az árampiacon sosem látott áremelkedést látni. Tavaly ilyenkor még a megawattóránkénti száz eurós áramár sokkolta a piaci szereplőket, ez az elmúlt napokban már 600-700 euró körül járt, előre pedig ennél is brutálisabban áraz a piac, láttunk már ezer eurós árat is a téli hónapokra.
Emiatt senki nem mer előre szerződni, ami komoly rizikót jelenthet a vállalkozásnak, mert az előre lekötött áramár alapvetően kiszámíthatóbbá teszi a számlákat.
A kétségbeesett posztok mindennapossá váltak legyen szó ruhaüzletről, vendéglátóhelyről, vagy éppen iskolai kollégiumról.
Nagy szomorúsággal tudatjuk veletek, hogy az egyre emelkedő alapanyag- és energiaárakkal sajnos a Malac a Holdon étterem dolgozóinak lelkesedése, és a szakma valamint a vendégek iránt érzett szeretetünk sem tudja már felvenni a versenyt, ezért éttermünk hétfőtől bezár. Reméljük, hogy ez a kényszerű döntés csak ideiglenes és hamarosan újra vendégül láthatunk benneteket! Addig is vigyázzatok magatokra, és egyetek finomakat – búcsúzik az egyik népszerű kecskeméti étterem.
“Itt az állam változtatásai miatt zárunk be. Nem fogunk árat emelni, de a beszállítóink ezt teszik. Nem akarjuk a vendégeinket terhelni, emlékezzenek így a helyre. Persze szeretnénk újra kinyitni, amikor kedvezőbb lesz. Bezárunk és kivárunk. Most még iszunk egyet, és megnézzük a csinos vendégeket az ablakból” – nyilatkozta egy másik becsődölt étterem vezetője.
Köszönjük szépen az eddigi, támogatást, kitartást és élményeket! – búcsúzik egy borszaküzlet.
Lesz-e segítség?
Flesch Tamás a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke elmondta, az áramnál tízszeres, a gáznál nyolcszoros szorzóval szembesülnek néhányan. Példaként egy 150 szobás szállodát említett, aminek a rezsiköltsége eddig havonta 12-15 millió forint volt, ez mostantól 150 milliós tétel lesz, amit sokan nem fognak tudni kigazdálkodni.
Az éttermek üzemeltetési költségei is az egekbe emelkednek, sokan fogják emiatt lehúzni a rolót, hiszen a koronavírus-járvány ideje alatt a legtöbben felélték a tartalékaikat, és az iszonyatosan megemelkedett rezsiköltségeket nem fogják tudni ráterhelni a vendégekre.
Jelenleg 300-350 ezer ember dolgozik a turizmusban és a vendéglátásban Magyarországon, közülük sokan veszíthetik el a munkájukat. Flesch Tamás azt is elmondta, több javaslatot tettek le az asztalra, hogy a kormány miként tudna segíteni az ágazaton, de hozzátette, eddig nem látja a segítő szándékot.
(hvg nyomán, fotó:MTI, nyitókép:hiros)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!