Október folyamán forrtak az indulatok a Fővárosi Hulladékszállítási Közszolgáltatás körül. Mint ismeretes, a Budapesti Közművek keretében önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízióban október 4-én kedden reggel munkabeszüntetés kezdődött. A munkavállalók elmondták, hogy az első rezsiszámláik kézhez vétele során szembesültek azzal, hogy a Főváros által adott januári béremelést az infláció és a rezsinövekedés felemésztette. A munkabeszüntetés miatt Budapesten és a Társaság által közvetlenül kiszolgált egyes agglomerációs településeken elmaradt a kommunális és a szelektív hulladék begyűjtése.
– A kukások valódi béremelést, azaz nettó 350 ezer forintos alapbért követelnek a rakodóknak és nettó négyszázezer forintot a gépjárművezetőknek. Mert jelen pillanatban alig több mint 200 ezer forintot visznek haza, de akkor már bent vannak hétvégén is – emlékeztetett sajtótájékoztatóján Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke is.
A megállapodás ennél azért szerényebb lett, ugyanis az október 6-i keltezésű közleményben ezt olvashattuk:
A hulladékgazdálkodási és a köztisztasági közszolgáltatásban dolgozók, illetve az azokat közvetlenül kiszolgáló területek dolgozói egyszeri bruttó 200.000,-Ft/fő összegű rendkívüli rezsitámogatást kapnak. A Budapesti Közművek minden nem vezető beosztású dolgozója részére bruttó 120.000,-Ft/fő összegű karácsonyi jutalmat fizet 2022 decemberében.
Azóta látszólag nyugalom van, de okkal feltételezhetjük, hogy nem mindenki volt elégedett ezzel a megállapodással, és a háttérben továbbra is komoly feszültségek lapulnak. Ennek próbáltunk utánajárni egy informátorunk segítségével.
Nem történt béremelés
– Jelenleg úgy állunk, hogy ugye volt az a követelmény, hogy 350 ezer nettót követelnek a rakodóknak, és 400 ezer nettót a sofőröknek. És akkor felmerült az is, hogy van egy teljesítménybér, ami be lesz építve ebbe a bérbe. Most ott tartunk, hogy ennek a teljesítménybérnek az 50 százalékát beépítették a bérbe, a másik 50 százalékát kifizetik, mint teljesítménybér – részletezi az egyik FKF-dolgozó.
– Béremelés egyáltalán nem történt. Semmi! Viszont a teljesítménypénznek az 50 százaléka, ami be lett építve, ezt se igazából értjük, hogy ez pontosan micsoda, mert lényegében ezzel rosszabbul jártunk.
Én a saját béremmel egész biztos, mert a novembert végigdolgoztam hiányzás nélkül. Kaptam nettó 214 ezer forintot, tehát ez nevetséges
– nyomatékosította.
– Ez nevetséges és felháborító. Eddig a béremelés az nulla, semmi. Egy százalékot sem emeltek – mutatott rá.
– De jelenleg igazából nem történik semmi. Most is van egy tárgyalóbizottság, amely két hónapja elvileg tárgyal. Eredményt azt nem tudunk.
Vannak a Facebookon nagyobb FKF-es csoportok, ahol feltesszük a kérdéseket, hogy gyerekek, tájékoztassatok már valamiről, hogy mi történik, ki tárgyal, mit tárgyal, semmi az égvilágon, semmi válasz, semmi eredmény. A napokban az egyik kolléga tegnap éppen föltette újra ezt a kérdést, és hogy az a hír járja, hogy a teljesítménybérnek az 50 százalékát beépítették a fizetésbe és a másik 50 százalékot is meg akarják szüntetni. És nem tudjuk, hogy azt hogyan szüntetik meg, hogy megszűnik úgy, hogy nem kapunk belőle, vagy azt is ugyanúgy be akarják építeni a bérbe. Semmi válasz nem jön – folytatja.
– Tudni kell, hogy van két szakszervezet. Emlékezetes, megjelent egy hölgy az októberi munkabeszüntetés alkalmával, akit ott meglökdöstek az udvaron, mert még ő fenyegetőzött, hogy ki leszünk rúgva. Ő egy szakszervezetis, azóta is támad minket. A Főtávnak a szakszervezetét képviseli. És van a másik, ami a kukások a szakszervezete, a HVDSZ, őket Király András vezeti immár 20-30 éve. Ezt megelőzően az édesapja volt a szakszervezet elnöke, ez egy ilyen családon belül történet, több összefonódás is látható. Ők egymást védik, az ő szakszervezetük csak akkor háborodik fel, amikor nekik rosszabb, de ha a dolgozóknak van valami problémájuk, akkor semmi nem történik. Ez a két szakszervezet egymással harcol, mert ugyebár összeállt egy cég, a BKM, amelynek Mártha Imre a vezetője – avatott be minket a szakszervezeti viszonyokba.
– Öt cég egyesítéséből jött létre. Itt különböző érdekellentétek alakultak ki, harcolnak egymás ellen, küzdenek a szakszervezetek egymás tagjaikért, de a dolgozók támogatásával egyik sem foglalkozik. Úgyhogy én nem vagyok szakszervezeti tag, az FKER szakszervezetében voltam, mikor idekerültem a céghez, akkor kötelezően mindenkinek be kellett lépni, aztán rájöttem, hogy ez egy kamu, egy év után ki is léptem. Az ilyeneknek nem vagyok hajlandó fizetni öt forintot sem. Úgyhogy mi csak úgy nézzük, hogy mi zajlik köztük – festi fel a meglehetősen negatív képet.
Január 15-én zárulnak a tárgyalások
-Január 15-én fogják zárni ezeket a tárgyalásokat, és akkor pont kerül a végére, de azt a béremelést biztos nem kapjuk meg, amit követeltünk.
De én erre azt mondom, hogy még mindig nem ez a legnagyobb gond, de legalább valamennyi legyen! Rendben, ne legyen 350 és 400 ezer, na de alig több, mint 200 ezer? Én úgy látom, amit a minimálbér-emelés rátesz, azt meg fogjuk kapni, de azon felül semmit – latolgatja az esélyeket.
– Ott van a Karácsony Gergely főpolgármester is, részt vesz a pedagógus tüntetéseken, ahol a pedagógusok 45 százalék béremelést követelnek. Ott van az utcán, ő is a pedagógusokkal együtt követeli nekik a béremelést. Érdekes, hogy az ő körébe tartozó dolgozóknak nem követeli ezt, vagy nem adja meg, mert nem áll ki mellettük. Márpedig elsősorban a saját embereit kéne támogassa – mutat rá az ellentmondásra.
– Előbb mindenki a saját szemében a gerendát vegye észre, majd utána a másikéban a szálkát
– összegezte gondolatait.
Nagy a „vízfej” is
– Nemrég a kollégákkal összeszámoltuk, hogy az irodában megháromszorozódott a vezetők száma. Nemhogy csökkent volna, háromszor annyi van! Ilyen-olyan kis csoportvezetők, irodai vezetők és hasonlóak, akik csak úgy ott bent ülnek és nem történik semmi. Nekik semmi feladatuk nincs. Beülnek egy irodába, megkapják azt a havi többszázezer forintot, mert ő valamilyen vezető. Azt se tudja, hogy miért van ott – világított meg egy másik problémacsoportot.
– Elképesztő az is, hogy évvégén kapunk bruttó 120 ezer forintot. Tavaly ezt nettóban adták meg. Most kapunk készhez 80 ezer forintot. Egy Sparban is kapsz egy 13. havi fizetést, egy egész havit. Általában ilyen pénzeket szoktak évvégén kiosztani. Nem a nettó 80 ezret, ami nevetséges egy ilyen munkakör kapcsán – jelentette ki.
– Arra számítok még egyébként, ha megjön ez a jutalom, mivel látják az emberek, hogy nem sok minden történik, nagyon sokan el fognak menni az ünnepekre táppénzre. Szabadságot se tudnak mindenkinek adni. Ezzel tüntetnek majd, hogy elmennek táppénzre.
Lehet, hogy az ünnepek között nem nagyon lesz, aki elvigye a szemetet a városban, illetve nem mindenhol. Ez jellemző is ilyenkor
– zárta gondolatait.
(Kiemelt kép: Metropol – az október sztrájk)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!