Noha a fák több szén-dioxidot képesek megkötni, a gyepek megkötőképessége jóval stabilabb, ugyanis nagy része megmarad a talajban anélkül, hogy tűz, szárazság vagy áradás során a légkörbe kerülne – derült ki a kaliforniai Davis Egyetemen végzett kutatásokból.
A fák az ember által okozott szén-dioxid-szennyezés mintegy egynegyedét nyelik el világszerte, ám a globális felmelegedés és az aszály miatt nagymértékben megnövekedett a tűzveszélyt, ami a kaliforniai erdőket szén-dioxid-megkötőkből kibocsátóvá változtatta – írja a Magyar Mezőgazdaság.
A kutatás eredményeit az Environmental Research Letters folyóiratban hozták nyilvánosságra. A szerzők úgy vélik, a vizsgálatok fontos információforrást jelentenek a szén-dioxid-csökkentési erőfeszítésekhez szerte a világon, különösen olyan félszáraz (félsivatagos) környezetben, amely jelenleg a bolygó felületének körülbelül 40%-át jelenti.
Az erdők a szén-dioxidot a fákban, a levelekben tárolják, a gyepek viszont felszívják azt, és a földfelszín alatt tartják.
„A jövőre nézve a modellszimulációink azt mutatják, hogy a rétek több széntartalommal bírnak, mint az erdők, mivel kevésbé vannak kitéve az aszálynak és a tűznek” – mondta Pawlok Dass, a tanulmány szerzője, a UC Davis Egyetem munkatársa.
(Élőbolygónk.hu nyomán – Fotó: shutterstock.com)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!