Ennek megállapítására a kutatók a Climate Change Performance Indexet (éghajlatváltozás feltartóztatását szolgáló erőfeszítéseket mérő mutató), röviden CCPI-t használják.
A globális éghajlatváltozást erősítő gázok legnagyobb kibocsátói közül egyetlen ország sem teszi meg a folyamat megfékezéséhez szükséges valamennyi lépést – erre a következtetésre jutott a Germanwatch német nemzetközi környezetvédelmi szervezet, a NewClimate Institute nevű nemzetközi kutatóintézet és a világ mintegy 130 országából több mint 1300 szerveződést összefogó Climate Action Network közös szervezésében készített elemzés – írja az elobolygonk.hu.
2005 óta minden évben rangsorolják az országokat, ám az első három helyre még egyetlen állam sem került fel. A kutatók szerint ennek az az oka, hogy „egyetlen ország sem tesz eleget a veszélyes klímaváltozás megakadályozásáért”. A nagyjából 400 klímavédelmi és energiapolitikai szakértő közreműködésével végzett kutatásban 57 ország és az Európai Unió (EU) mint globális szereplő teljesítményét vizsgálták.
Ezek az országok juttatják a légkörbe az éghajlatváltozást fokozó gázok több mint 90 százalékát.
A lista elején – vagyis a negyedik helyen – immáron negyedszer is a 10 millió lakosú Svédország áll. Őt követi az Egyesült Királyság, Dánia, Marokkó, Norvégia, Chile, India, Finnország, Málta és Lettország.
A számítás módja
A CCPI-t 14 almutató alapján számolják. Négy fő dimenziót vizsgálnak, ebből a legfontosabb a szén-dioxid-kibocsátás alakulása. Emellett a megújuló energiaforrások kiaknázását, az energiafelhasználást és a klímavédelmi politikát is nézik.
A vizsgálattal számszerűsítik és nemzetközileg összehasonlíthatóvá teszik, hogy miként törekszik egy-egy ország elérni a 2015-ben Párizsban kötött klímavédelmi egyezményben rögzített célokat.
A legfrissebb adatok az EU ellentmondásos képére világítanak rá. Miközben a skandináv országok és Portugália az élbolyba került, addig a “keleti blokk” országai inkább a “leszakadókat” erősítik. Ezek közé tartozik Csehország, Lengyelország, és Magyarország is, valamint a hozzájuk csapódó Ciprus. Hazánk tavaly még a 47. helyen állt, idén azonban már 50. a klímavédelmi erőfeszítések alapján összeállított rangsorban.
Kép forrása: Szombathely Keleti városrész Facebook oldala
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!