A sorozatos légicsapások után szárazföldi erejével is bevonulhat Libanonba az izraeli hadsereg (IDF) – írja az amerikai kormányzati forrásokra hivatkozó CNN nyomán a Telex. Washingtonban ugyanakkor úgy vélik, hogy az izraeli kormány még nem döntött arról, hogy libanoni határhoz közeledő IDF valóban átlépje az országhatárt.
A zsidó állam korábban, 1985 és 2000 között már egy ízben megszállva tartotta Libanon déli részét, mielőtt az ezredfordulón kivonult onnan. Izrael azonban most azt állítja, hogy a Hezbollah hátországként használja a térséget, ahonnan rendszeresen támadásokat is indított csaknem másfél évtized viszonylagos nyugalom után. Erre válaszul a zsidó állam alapos légitámadást intézett az ország ellen, nem kímélve sem nőket, sem gyermekeket, majd büszkén tudatták a világgal, a légiterror sikerrel likvidálta a Hezbollah vezetőjét, Haszan Naszrallahot is.
Lesz-e megszállás?
Azzal kapcsolatban, hogy Izrael bevonul-e Dél-Libanonba, meglehetősen eltérő nyilatkozatok láttak napvilágot. Az IDF szóvivője például azzal hárított, hogy „ez csak egy lehetőség a sok közül”, míg Herzi Halevi tábornok a szárazföldi akció tervéről úgy beszélt, mint „komoly lehetőségről”.
Irán az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését kezdeményezte az izraeli beavatkozás nyomán. A Hezbollahot – és jó ideje már a Hamászt is – támogató teheráni vezetés szerint Izraelt a legkeményebben el kell ítélni a pénteki katonai akciójáért, amelyben libanoni civilek mellett Naszrallah is meghalt.
A légicsapásokat egyébként nem csak a szélsőségességéről ismert Benjamin Netanjahu támogatta, de a korábbi kormányfő, a „mérsékelt” Naftáli Benet is úgy vélte, hogy „Izraelnek nem volt más lehetősége”, mint a Libanon területén végrehajtott akció, amely valódi esélyt adott a Hezbollah felszámolására.
Eközben azonban a Libanonban végrehajtott légicsapások súlyos megrázkódtatást jelentenek az országnak, amelyre több tíz tonna bomba hullott. Bejrút közelében családok százai alszanak az utcán. Libanoni jogvédő szervezetek adatai szerint legalább 100 ezer ember hagyta el otthonát, de nem hivatalosan az óvóhelyeken menedéket keresők száma elérheti a 250 ezret is az 5,5 milliós Libanonban, ahol óriási tömegben élnek a szomszédos Szíriából érkezett menekültek is.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!