2025 a gazdasági recesszió éve lesz, ami már a készülő önkormányzati költségvetési tervezetekben is meglátszik. A legtöbb településen elvonások és takarékoskodás várható, míg máshol előszeretettel emelik a képviselők saját tiszteletdíjukat. Békéscsabán az utóbbiról szó sincs, ám ennek ellenére sem támogatta a költségvetés elfogadását a Mi Hazánk Mozgalom önkormányzati képviselője, Gyebnár Dávid. Hogy miért? Azt a közgyűlésen, illetve az utána tartott sajtótájékoztatón is elmondta.
Gyebnár szerint a „globális kapitalizmusban minden mindennel összefügg”, így egy város vezetésének már nem elég jól gazdálkodnia ahhoz, hogy elkerülje a nehéz anyagi helyzetet. A képviselő úgy látja, hazánk különösen ki van téve a nemzetközi piac szeszélyeinek, mivel a Fidesz-kormány „egy összeszerelő üzemmé silányította hazánkat”.
A politikus aggasztónak tartja azt a gyakorlatot, amit először a Covid időszakot követően tapasztaltunk, vagyis, hogy „a kormány a teljesen elhibázott lezáráspolitikája nyomán keletkező gazdasági nehézségeket az önkormányzatoktól elvett forrásokkal próbálta orvosolni”. Szerinte ezzel precedenst teremtettek, amit alkalmazni fognak akkor is, mikor az akkumulátorgyártás, illetve az „elektromos autóiparnak nevezett lufi kipukkan”, s újabb gazdasági válsággal nézünk majd szembe.
„Ennek előjeleit már most is látjuk” – jelentette ki, utalva a szolidaritási adó emelésére, mely így Békéscsaba városának már nagyjából 321 milliós többletkiadást jelent, ami a teljes vállalkozásokból származó adóbevételük egynegyede. „Ennyi nem a város kasszájába vándorol éppen akkor, amikor a legnagyobb szükségünk lenne rá” – mutatott rá a politikus.
A városvezetés a nehéz gazdasági helyzetet hitelfelvétellel oldaná meg. Mintegy 250 millió forint értékben terveznek fejlesztési hiteleket felvenni, amivel a város adóssága ismét 1 milliárd forint felé emelkedne. Szarvas Péter (független) polgármester korábban arról beszélt, ezzel 4 éves tendencia szakad meg, hiszen ennyi ideje tudott a város hitelfelvétel nélkül működni. Ezzel kapcsolatban Gyebnár megjegyezte, bármiféle hitelfelvétel „rossz ízt hagy a szájában”, így azt semmiképp sem tudja támogatni. Hozzátette, nem lepné meg, ha kiderülne, hogy „a Fidesz-kormány célja nem csak az emberek, hanem az önkormányzatok eladósítása is”.
A városok „felszippantják” a fiatalokat
A költségvetési előterjesztésben a képviselő kifogásolta a „Békéscsaba hazavár” program kiterjesztését is. Ennek a programnak az eredeti célja az volt, hogy a városban született fiatalokat az egyetem elvégzése után hazacsábítsa, hogy azok ott vállaljanak munkát, ott alapítsanak családot. „Ezt mindig is támogattam, és támogatom a mai napig” – szögezte le Gyebnár. A program kiszélesítésével azonban a város már nem csak a korábbi lakosait várja vissza, hanem valamennyi fiatalt, akik ott szeretnének élni és dolgozni.
Ezzel nem is lenne gond, ha így az olyan világvárosokból, mint például Budapest, tudnánk idecsábítani fiatalokat, mielőtt feloldódnak a liberális mételyben
– jelentette ki a Mi Hazánk képviselője, hozzátéve, hogy ő attól tart, „nem a vármegyét elhagyó fiatalokat tudjuk majd hazahozni, hanem tovább erősítjük a belső migrációt”. Itt egy létező tendenciára hívta fel a figyelmet, mely szerint a nagyvárosok és megyeszékhelyek „felszippantják” a környező falvakban maradt magyar fiatalokat, ami tovább gyorsítja a vidék elnéptelenedését.
„Csabai képviselőként értem a koncepciót, én ugyanakkor éppen úgy szeretem a magyar vidéket, mint a szülővárosomat, s annak elnéptelenedése ugyanakkora fájdalom a számomra. Meggyőződésem, hogy az urbanizáció támogatása helyett a város és a vidék harmóniájára kellene törekedünk, hiszen egyetlen nagyváros sem létezhet a vidék nélkül” – magyarázta a politikus, miért nem tudja támogatni a „Békéscsaba hazavár” program kiszélesítését.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!