daextlwcn_print_scripts(false);

Az Európai Bizottság 50 millió euró (19,6 milliárd forint) kedvező feltételű kölcsönt nyújt Moldovának, valamint július végéig további 22,5 millió euró (8,8 milliárd forint) támogatásban részesíti a kelet-európai országot, a már korábban bejelentett makroszintű európai uniós pénzügyi támogatás keretében – olvasható a testület hétfői közleményében – írja az MTI.

A most bejelentett támogatás a tervek szerint fedezi majd az ország idei pénzügyi szükségleteinek egy részét, erősíti makrogazdasági stabilitását, és lehetővé teszi a további reformokat – tájékoztatott az Európai Bizottság, hozzátéve, hogy bár Moldova gazdasága a 2022-es válság után 2023-ra némi erősödést mutatott, az ukrajnai háború komoly kihatással volt rá, és továbbra is jelentős kihívásokkal néz szembe az energiaszektor és a biztonság terén.

A mostani a negyedik szakasza a tavaly májusban az Európai Unió Tanácsa által jóváhagyott, 295 millió eurós (mintegy 112 milliárd forint), Moldovának szánt makroszintű pénzügyi támogatási folyamatnak.

A jó szomszédság nevében

Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás célja Moldova gazdasági stabilizációjának és strukturális reformprogramjának támogatása, továbbá ellenállóképességének megerősítéséhez járul hozzá. Segíti továbbá, hogy az ország fedezni tudja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) programjában meghatározott szükségleteit a fizetési mérleg tekintetében.

Makroszintű uniós pénzügyi támogatásra az úgynevezett európai szomszédságpolitika körébe tartozó országok jogosultak. A támogatás fő célja, hogy segítse a súlyos fizetésimérleg-válság által sújtott országokat. A makroszintű pénzügyi támogatást kivételes alapon és ideiglenesen nyújtják, és gazdaságpolitikai feltételekhez kötik. E feltételek egyike az, hogy a makroszintű pénzügyi támogatási műveletnek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kiigazítási programját kell kiegészítenie.

Húzgálják a medve bajszát

Az Európai Unió feltűnően terjeszkedik keleti irányba, kifejezetten az ukrajnai háború kezdete óta. Így nem csoda, hogy előnyben részesítik a még nem tagországok támogatását, a tagokat pedig ürügyekre hivatkozva megfosztják a forrásoktól.

Nem mindenki nézi azonban jó szemmel a keleti terjeszkedést, hiszen az Unió jelenlegi vezetése számos, nem alaptalan vélemény szerint az Egyesült Államokból van kézivezérelve, így a hasonló EU-s támogatásokat például Oroszország amerikai befolyásolási kísérleteknek tekintheti, és lévén, hogy atomhatalomról van szó, nem biztos, hogy jó ötlet a medve bajszát húzogatni.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);