A jobbközép választási szövetség nyerte a vasárnapi előrehozott választásokat Portugáliában, a jelenleg kormányzó szocialisták pedig második helyre futnak be. Az idő előtti voksolásra azért volt szükség, mert az országot 2015 óta miniszterelnökként irányító szocialista Antónia Costa korrupciós gyanúba keveredett, valamint korábban kormányának számos tagjával szemben fogalmaztak meg hasonló vádakat, amiért a kormányfő a lemondása mellett döntött tavaly novemberben – írta meg a Telex.
Az előzetes mérések szerint a kormányzó szocialisták 27-28 százalékon állhattak, míg a szalonjobboldal 32-33 százalékos támogatást tudhat maga mögött. A nacionalista Chega pedig 16 százalékra számíthatott.
97 százalékos feldolgozottságnál viszont már látszott, a jobbközép választási szövetség kapja a legtöbb voksot, jelenleg 30 százalékon állnak, míg a kormányzó szocialisták 29 százalékot érnek el. Ezzel szemben a Chega felülmúlta az elvárásokat, 18 százalékos szavazataránynál tart, ami azt jelenti, hogy – jelen állás szerint – alig két év alatt megháromszorozta szavazóit.
A Chega ideológiája
A Chega magát nacionalistának és konzervatívnak vallja, programjában a szociális kérdésekkel is aktívan foglalkozik. Növelnék a rendvédelmi állományt, harcolnának a korrupció és adócsalás ellen. Súlyosabb bűncselekmények elkövetőinél bevezetnék Portugáliában az életfogytiglani szabadságvesztés intézményét valamint egyes esetekben a kémiai kasztrálást is. Több tagjuk még a halálbüntetés bevezetésétől sem riad vissza, különösen terroristákkal szemben, illetve olyan esetekben, mikor az elkövető gyermeket erőszakol meg. Gazdasági területen adócsökkentést akarnak és bürokráciacsökkentést, hogy Portugália gazdaságát versenyképesebbé tegye.
A párt erősebb határvédelmet, valamint az illegális bevándorlás megállítását szorgalmazza. Emellett felemeli hangját a Portugáliában tapasztalható cigánybűnözéssel szemben is. A nem nyugat-európai bevándorlással szemben kritikusabbak. A büntetett előéletű és gazdaságilag inaktív bevándorlókat kitoloncoltatnák. Ellenzik a multikulturalizmust és a sária törvénykezést.
EU-szkeptikus pártként jellemezhetőek, akik inkább a szuverén nemzetek Európáját támogatják, semmint egy globalista föderalista államot. Azért harcolnak, hogy Portugáliának a külügyi és gazdasági kérdésekben több függetlensége legyen Brüsszeltől és ellenzik az EU kötelező bevándorlási és menekült kvótáját. Emellett még felvetették, hogy Portugáliának akkor kellene kilépnie az EU-ból, ha az föderatív államszövetséggé válna.
Vállalhatatlan a rendszerbe tagozódott pártoknak
A jobboldali áttörés ellenére a kormánykoalíció mégis kérdéses, ugyanis az elitbe betagozódott szalonjobboldali PSD vezetője, Luís Montenegro elutasít minden együttműködést a nacionalistákkal. Sőt, egészen pontosan úgy fogalmazott Montenegro, hogy „mindent el fog követni, hogy a Chegát távol tartsa a kormányrúdtól”. A fent ismertetett program a jobbközép számára tehát „vállalhatatlan”.
Portugáliát 1974 óta két párt uralja, a Portugál Szocialista Párt (PS), mely baloldali, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), mely egy szalonjobboldali gyülekezet. Ők váltógazdaságban irányítják az országot, és egyiküknek sem tetszik, hogy egy magát nacionalistának valló kihívó tűnt fel a színen. Korábban jellemzően jelentéktelen kommunista és balliberális zöld pártok tudtak csak helyet elcsípni maguknak egy-egy ciklus erejéig. A nacionalisták felemelkedése mindenkit megdöbbentett, és már most attól rettegnek az elitisták, hogy a Chega a közelgő EP-választások után Brüsszelben is komoly erőt képviselhet.
Magyar részről van még egy érdekessége a választásoknak, ami mindenképp támogatandó. Ez pedig az, hogy Portugáliában törvényén tiltja a fizetett politikai hirdetések megjelentetését a közösségi médiában, kampány időszakon kívüli időszakban. Az előrehozott voksolást mindössze egy két hetes rövid hivatalos kampányidőszak előzte meg, így a pártok nem fejtettek ki érdemi kampány tevékenységet a Facebook-on, ahogy a YouTube-on sem.
Fotó: AP
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!