loading

Tovább nőtt a drogfogyasztók száma Magyarországon

2025. jan. 18. 11:45
2 perces olvasmány
Tovább nőtt a drogfogyasztók száma Magyarországon

Az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról (OLAAP) legfrissebb kutatása szerint a magyarországi kábítószer-fogyasztás jelentősen emelkedett 2019 és 2023 között. A négyévente elvégzett felmérés eredményei, melyeket a múlt év végén tettek közzé, komoly aggodalomra adnak okot a szakértők körében - írta a Népszava.



Paksi Borbála, a kutatás vezetője kiemelte a legfontosabb változásokat:

Az életükben valaha tiltott drogot fogyasztók aránya 7,9%-ról 11,1%-ra emelkedett. Az elmúlt évi fogyasztás 2%-ról 3%-ra nőtt, míg az aktuális, azaz az elmúlt havi használat 1,2%-ról 2%-ra ugrott.



A kábítószerek népszerűségi sorrendje is módosult. Bár a marihuána továbbra is vezeti a listát, és használata még inkább elterjedt, a szintetikus kannabinoidok - mint például a herbál vagy a biofű - megelőzték az ecstasyt a második helyen. Ezzel szemben a kokain és a heroin használata csökkenő tendenciát mutat.

A kutatás eredményei összhangban vannak a Drog Fókuszpont 2022-es jelentésével, amely már 2010 óta jelzi a szerhasználati mintázatok változását. A jelentés kiemeli az új pszichoaktív szerek térnyerését és a klasszikus kábítószerek visszaszorulását a problémás használók körében.

A valós helyzet sokkal rosszabb lehet


Paksi Borbála felhívta a figyelmet arra, hogy a valós fogyasztási adatok feltehetően magasabbak a mértnél.

A drogfogyasztók a legelutasítottabb társadalmi csoportba tartoznak, elutasítottságuk 86,3%-ra nőtt. Ez megnehezíti a pontos mérést, mivel a válaszadók gyakran titkolják szerhasználatukat



- magyarázta a kutató.

A szakértők új módszertani megközelítésekkel próbálják pontosítani a felméréseket. Az anonimitást jobban garantáló technikákkal végzett becslések szerint például a marihuána kipróbálási aránya a hivatalos 9,5% helyett akár 36,9% is lehet, míg a szintetikus kannabinoidok esetében ez az arány a 3,2% helyett 30,9%-ra tehető.

Aggasztó tendencia, hogy az első kipróbálás átlagos életkora is csökkent, jelenleg 18 év körül van, ami 1,5 évvel alacsonyabb, mint 2001-ben.




Ez azért jelent problémát, mert a korai szerhasználat növeli a későbbi problémás használat kockázatát



- figyelmeztetett Paksi Borbála.

Nem köthető a "szokásos" társadalmi problémákhoz a folyamat


A kutatás kitért a COVID-19 járvány és más társadalmi problémák, mint a háború vagy az infláció lehetséges hatásaira is. A vizsgálat nem talált közvetlen összefüggést ezek és a megnövekedett drogfogyasztás között.

A fogyasztók körében nem tapasztaltunk magasabb szorongási szintet ezekkel a problémákkal kapcsolatban, sőt, néhol alacsonyabbat mértünk, mint a nem fogyasztóknál



- összegezte Paksi Borbála, hozzátéve, hogy további vizsgálatok szükségesek a növekvő fogyasztási ráta okainak feltárására.


 

portfolio nyomán

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás
Nyílt sisak
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás