Rendkívüli pénzügyi alap létrehozását sürgeti a Mi Hazánk a tavaszi fagykárok miatt

Egy rendkívüli pénzügyi alap létrehozását követeli a Mi Hazánk az áprilisi fagykárok miatt a magyar gyümölcságazat megmentése érdekében – közölte a párt alelnöke hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján.
Apáti István elmondta: az elmúlt ötven év legnagyobb tavaszi fagykárát szenvedte el a magyar gyümölcságazat idén április elején. A létrehozandó pénzügyi alapból nem extra jövedelmet biztosítanának a gyümölcstermelő gazdák részére, hanem csak a jövő évi beinduláshoz szükséges minimális összeget.
A nemzeti ellenzéki politikus arról is beszélt: az április 7-i és 8-i tavaszi fagykárok miatt a szokásos termésmennyiség legalább 67 és 75 százalék közötti része odaveszett.
A legnagyobb kárt a barackos és a cseresznyés gazdák szenvedték el – mondta. Elhangzott: a kajszibarack éves átlagos termelési mennyisége normális esetben 20–30 ezer tonna, most az áprilisi fagy miatt legfeljebb csak 2–3 ezer tonna termés várható. Az őszibarack esetében ez a szám várhatóan 20–40 ezer tonnáról 5–8 ezerre csökken. A cseresznye esetében is hasonló mértékű terméskiesés várható – számol be az MTI.
Tartós nehézségeket okozhat az idei fagykár
Apáti István kiemelte: a gazdáknak a tavaszi fagy és a jelentős bevételkiesés ellenére teljesíteniük kell a pályázati kötelezettségeiket, ápolniuk kell a gyümölcsösöket, és „el kell jutniuk valahogy addig, hogy jövő évben esély legyen egy jó termésre”. A gazdáknak mindezek mellett még meg kellene tartaniuk a munkaerőt és fizetniük kellene a hiteleket – mondta a politikus.
Szavai szerint mindez nem a magyar gyümölcságazat magánügye, hiszen ez érinteni fogja a munkaerőpiacot, és valamennyi magyar embert, hiszen a gyümölcs ára tartósan „a végképp megfizethetetlen tartományba emelkedhet”, amennyiben a gyümölcsös gazdák jó része az idei katasztrófa után végleg abbahagyja a termelést.
Ha pedig a munkaerőt el kell engedni, mert nincs miből finanszírozni, akkor az azt jelenti, hogy a közbiztonság is romlani fog.
Hangsúlyozta: éppen ezért szükség van arra, hogy az éves szinten legalább 120 milliárd forint termelési értékkel rendelkező gyümölcságazatot megmentsék. Pártja szerint a kárenyhítés alap erre elégtelen, ezért is követelik egy körülbelül 80 milliárd forintos rendkívüli pénzügyi alap létrehozását, amellyel meg lehetne menteni a magyar gyümölcságazatot.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás