Felségsértés vádjával beperelte szerdán a thaiföldi kormány egy betiltott ellenzéki párt vezetőjét, mert bírálta az ország koronavírus elleni oltási stratégiáját, értesült az MTI.
A felségsértés büntetőjogi kategóriába Thaiföldön nemcsak a király vagy családtagjai, elődei megsértése tartozik bele, hanem bárkinek a bírálata, akit az uralkodó nevez ki, így a kormányé is. Felségsértésért akár 15 évi börtön is kiszabható.
Szanaszorn Dszuangrúngruankit, a betiltott Haladó Mozgalom vezetője a minap kritizálta, hogy a kormány túlságosan annak a cégnek a koronavírus-vakcinájára hagyatkozik a lakosság beoltásában, amely a királyi vagyonkezelő hivatal tulajdonában van, vagyis közvetlenül Maha Vadzsiralongkorn király irányítása alatt.
Kormánytisztviselők a panasz benyújtásakor azzal érveltek, hogy a pártvezető egy interneten közvetített nyilvános rendezvényen beszélve kapcsolatba hozta az uralkodót az oltási stratégiával,
„elferdítette a tényeket, és ezzel megzavarta a lakosságot”.
A mozgalom közölte, hogy senkit nem sértett Szanaszorn előadása, amelynek az volt a címe: „Ki jut előnyhöz és ki nem a királyi vakcina révén?” Pannika Vanics, a mozgalom egyik vezetője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: nyilvánvaló, hogy a kormány politikai célokra használja a felségsértésről szóló büntetőtörvényt. A kormány szóvivője erre úgy reagált: a végrehajtó hatalomnak nincs szüksége a törvényekre mint politikai eszközre.
„A gazdasági problémák megoldására és a lakosság tömeges megbetegedésből való kilábalására koncentrálunk.”
Éppen kedden példátlan szigorral büntettek meg Thaiföldön egy nőt az uralkodó megsértése és rágalmazása címén: 43 és fél évet kell börtönben töltenie a közösségi médiára feltöltött tartalmai miatt.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!