Utah állam elsőként tiltotta be a fluorid használatát az ivóvízben az Egyesült Államokban, miután Robert F. Kennedy egészségügyi miniszter aggályokat fogalmazott meg az ásványi anyag esetleges egészségügyi kockázataival kapcsolatban – számolt be a BBC nyomán a Portfólió.
Spencer Cox kormányzó ezen a héten írta alá a törvényt, amely május 7-én lép hatályba. Más államok, köztük Florida és Ohio is hasonló jogszabályok bevezetését fontolgatják. A fluoridot 1945 óta adagolják az amerikai ivóvízhez a fogszuvasodás megelőzése érdekében.
Utah döntését, hogy kivezeti az ásványi anyagot, bírálták a szakértők, akik szerint ez különösen a gyermekek szájhigiéniájára lehet negatív hatással.
A csütörtökön aláírt törvény megtiltja a közösségeknek, hogy fluoridot adjanak az ivóvízhez.
Bár a jogszabály nem említi az ásványi anyaggal kapcsolatos közegészségügyi aggályokat, Stephanie Gricius republikánus képviselő – aki a törvényjavaslatot beterjesztette – szerint kutatások utalnak arra, hogy a fluorid negatív kognitív hatással lehet a gyermekekre.
Kennedy egészségügyi miniszter novemberben azt nyilatkozta, hogy a fluorid „ipari hulladék, amely összefüggésbe hozható ízületi gyulladással, csonttörésekkel, csontdaganattal, IQ-csökkenéssel, idegrendszeri fejlődési rendellenességekkel és pajzsmirigy-betegséggel”. A legtöbb közegészségügyi szakértő azonban elutasította ezeket az állításokat.
Nincs szakmai egyetértés
Az Amerikai Fogorvos Szövetség élesen bírálta Utah döntését, mondván, hogy az „nyilvánvaló közömbösséget mutat lakosaik szájegészsége és jóléte iránt”. Brett Kessler, a szövetség elnöke szerint elkeserítő, hogy egy bizonyítottan hatékony közegészségügyi intézkedést áltudományos érvek alapján szüntettek meg.
Számos közegészségügyi szervezet, köztük az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és a Betegségmegelőzési Központok régóta támogatják a fluorid kis mennyiségben történő adagolását az ivóvízhez.
A szakértők szerint a közösségi víz fluoridozása legalább 25 százalékkal csökkenti a fogszuvasodást gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt.
Míg Nyugat-Európa nagy része nem fluorozza az ivóvizet (Magyarország sem) – Angliában például csak a lakosság egytizede kap fluoridozott vizet –, az Egyesült Államokban a lakosság 63 százaléka részesül fluoridozott vízellátásban.
Kiemelt kép forrása: dpa-Zentralbild
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!A gyógyszerek helyett az egészséges életmódot támogatja Trump egészségügyi minisztere