Világszerte behálózta a médiát az amerikai demokrata adminisztráció által működtetett USAID, amely az Egyesült Államok befolyásszerzésének egyik bevett eszköze volt. Az úgynevezett progresszív vagy inkább globalista ideológia térnyeréséhez a USAID több mint harminc országban 6200 újságíró képzését és támogatását finanszírozta, 707 nem állami hírügynökséget segített, és 279 olyan NGO-t pénzelt, amelyek a „független” média megerősítéséért dolgoznak – írta a Magyar Nemzet.
A cikk arról számolt be, hogy hatalmas vihart kavart, amikor Donald Trump az első elnöki rendeleteinek egyikével kilencven napra felfüggesztette az összes, amerikai forrásból megvalósuló külföldi segélyprogramot és támogatást. A január 20-án hivatalba lépett republikánus adminisztráció szerint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége, a USAID évek óta demokrata propagandaközpontként működött, dollármilliókkal támogatva a párt ideológiai partnereit. A „soft power” szellemében jelentős anyagi forrásokat fordítottak a demokraták a sajtó megnyerésére is.
6200 újságíró, 707 hírügynökség – ki áll mögöttük?
Az amerikai befolyásszerzés egyik bevett eszköze volt az elmúlt években a világ legkülönbözőbb pontjain működő helyi médiumok finanszírozása. Ezt támasztja alá egy a Reporters Without Borders, vagyis a Riporterek Határok Nélkül nevű NGO honlapján 2025. február 3-án megjelent cikk, amelyben arról írnak, hogy
„a USAID programjai több mint harminc országban nyújtanak támogatást független médiumoknak. […] A USAID egy adatlapja szerint 2023-ban az ügynökség 6200 újságíró képzését és támogatását finanszírozta, 707 nem állami hírügynökséget segített, és 279 a médiaszektorban működő, a független média megerősítéséért dolgozó NGO-t támogatott.” – tájékoztat a lap közleménye.
Dollármilliókkal kitömve a Politico
A USAspending.gov nevű weboldalon elérhető adatokból kiderül, hogy a Biden-adminisztráció az elmúlt években dollármilliókat fizetett ki a Politico nevű médiumnak.
A teljes amerikai kormányzat csak 2024-ben például összesen 8,2 millió dollárt költött Politico-előfizetésekre. A USAID-től pedig 2023–24-ben összesen 44 ezer dollárt kapott a lap szintén előfizetésre.
A lap kistafírozása ugyanakkor nem csupán amerikai belügy, hiszen a Politico európai leányportálja a brüsszeli médianyilvánosság legmeghatározóbb szereplőjévé vált, amely mindent megtett azért, hogy az amerikai demokraták politikai érdekeit kiszolgálva teret nyisson a progresszív, föderalista szereplőknek és gondolatoknak, illetve lejárassa a patrióta erőket az Európai Unióban.
A Politico befolyását jól mutatja, hogy nemcsak az európai baloldal véleményvezéreként és igazodási pontjaként funkcionált, de arra is képes volt, hogy nyomást gyakoroljon a vezető brüsszeli baloldali politikusokra is, ha az amerikai demokraták éppen úgy kívánták – tette közzé a Magyar Nemzet.
A BBC-nek is csurran-cseppen
A szövegben továbbá az is olvasható, hogy a BBC csoporthoz tartozó, de állítása szerint a BBC News szerkesztőségétől függetlenül működő, önmagát nemzetközi jótékonysági szervezetként feltüntető BBC Media Action a 2023–2024-es pénzügyi évben összesen mintegy 3,2 millió dollárt kapott a USAID-től, amely így a második legnagyobb támogatója volt. Ez az összeg a szervezet teljes bevételének nyolc százalékát tette ki. Emellett egyébként a 2022–2023-as pénzügyi évben is kaptak pénzt a USAID-től, több mint 2,3 millió dollárt.
Fontos körülmény, hogy a BBC Media Action a saját honlapja szerint világszerte támogat helyi médiumokat annak érdekében, hogy „megbízható információkat nyújtsanak a leginkább rászorulóknak” – fejtette ki a napilap.
(Kiemelt kép forrása: AFP – Getty Images)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!