A kedvezőtlen időjárás mellett más tényezők is közrejátszanak az árak elszabadulásában.
Miközben az élelmiszer inflációja éves szinten átlagosan 8%-al emelkedett, addig a friss gyümölcsök ára csaknem másfélszeresére (146%) nőtt. Így vált a kisnyugdíjasok és szegények körében elérhetetlenné például a kilónként 880 forintos körte, a 600-800 forintos alma, vagy a nagyjából hasonló áron kínált őszibarack. A csemegeszőlőt is többnyire 500 forint körüli áron adják a piacokon.
A termelők és a kereskedők is azt állítják: nem ők tehetnek a hiperinflációról.
A magas élelmiszerárak tükröződnek az augusztusi nyugdíjas fogyasztói kosárra számolt inflációban is, ami 4,3 százalék volt, és szinte minden hónapban magasabb, mint a hivatalos pénzromlás üteme.
A drágulás több tényezőre vezethető vissza. Egyfelől a májusi fagy alaposan megtépázta a virágzó alma, szilva, cseresznye, meggy és legfőképp a kajszi barackfákat.
A legsúlyosabb kárt idén is a kajszibarack ültetvények szenvedték el, ahol 70-100 százalékos terméskiesés is előfordult. Ez az ezer forintos, vagy afölötti árakban is jól tükröződik.
A május végi, június eleji hatalmas esőzések alaposan megnehezítették a jó termést ígérő szamócaszüretet. Sok helyen a földeken rohadt meg a termés.
Ráadásul idén nem csak Magyarországon, de az európai almapiacot meghatározó Lengyelországban is pusztított a fagy. Továbbá a magyar termelőket is érintette a vendégmunkások elmaradása, s ez itthon is megdrágította a munkaerő árát. A növényvédőszerek, a műtrágyák, a különféle importanyagok, a gyenge forint miatt nagyjából 30-40 százalékkal növelték a költségeket.
Közrejátszik a kevés hazai termésben az is, hogy a vidékfejlesztési programok ültetvénykorszerűsítési pályázatai túlságosan bürokratikusak voltak és sokak számára teljesíthetetlen feltételeket követeltek, mint a kötelezően előírt jégháló, ami hektáronként elérheti az akár 10 millió forintos költséget is.
Ezen felül a támogatási rendszer még azt is meghatározza, mely megyékben mely gyümölcsök telepítését támogatják. Ettől függetlenül a gazda saját felelősségére próbálkozhat más gyümölccsel, de akkor azt kockáztatja, hogy nem jut támogatáshoz.
(szmo.hu nyomán – Fotó: Shutterstock)
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!