Az önkormányzat tulajdonában lévő EVIN Zrt. tavasszal két közbeszerzést is kiírt a kerületi parkolóautomatákkal kapcsolatos feladatokra. Mindkettőt a C-Ware Kft. nyerte, amelynek korábbi tulajdonosát, Kupper Andrást – szintén parkolással kapcsolatos ügyben – nyolcvanezer(!) rendbeli csalás miatt elítélte a bíróság.
A VII. kerületi önkormányzat tulajdonában lévő Erzsébetvárosi Ingatlangazdálkodási Nonprofit Zrt. (EVIN) április elején írt ki közbeszerzést a tulajdonában lévő 131 db Siemens Prisma5 és 5 db Parkeon Strada típusú parkolójegy-kiadó automatákkal kapcsolatos feladatokra. Noha az eljárás – papíron – nyílt volt és lehetőséget biztosított a szabad versenyre, az ajánlatok benyújtására rendelkezésre álló idő szokatlanul rövid, mindössze 1 hónap volt.
A kiírás szerint az EVIN két részre bontotta a munkát:
1. részfeladat: Parkolójegy-kiadó automaták üzemeltetése, karbantartása, javítása és zárbetétek cseréje;
2. részfeladat: Parkolójegy-kiadó automaták pénzkazettáinak kiürítési, pénzkezelési és pénzfeldolgozási szolgáltatások ellátása
Az eljárás eredménye a napokban jelent meg az uniós közbeszerzési értesítőben. A dokumentumból kiderül, az első részfeladat tekintetében eredménytelen lett az eljárás, mert az ajánlat meghaladja az ajánlatkérő rendelkezésre álló anyagi fedezetének összegét.
Az automaták üzemeltetésére két cég pályázott, a C-Ware Kft. és a DBM Banktechnika Kft., ám az utóbbi kicsúszott a határidőből, így pályázatát érvénytelennek nyilvánították. Kizárásos alapon tehát a túl drágának érződő ajánlatot a C-Ware Kft. tette. Az viszont még az ajánlatok összegzésében sem szerepel, hogy mekkora volt a cég által kért összeg.
A második részfeladat tekintetében eredményes lett a tender:
a pénzkazetták ürítését egyetlen pályázóként a C-Ware Kft. nyerte nettó 20,5 millió forintos ajánlattal.
Az EVIN június 25-én alá is írta a szerződést a céggel.
Zsinórban két győzelem 2 hónapon belül
A cég olyannyira elnyerte az önkormányzat tetszését, hogy a tulajdonában álló zrt. május 27-én kiírt második parkolóautomatás pályázatát is elnyerte.
Ennek is két része volt: az első az automaták zárbetét-cseréje, a másik az automaták üzemeltetése, karbantartása és kapcsolódó szolgáltatások (biztonsági műszaki felügyelet, valamint adatszolgáltatás, jelentések, statisztikák készítése).
Erre a májusi tenderre még az 1 hónapos határidőt is túl hosszúnak érezték az illetékesek, mindössze 9 napot adtak a pályázóknak.
Szerencsére a C-Ware Kft. ilyen rövid idő alatt is fel tudott készülni, és sikerült összedobnia egy versenyképes ajánlatot. A cég a parkolóautomaták zárbetét cseréjét nettó 11 millió forintért, az automaták üzemeltetését és karbantartását pedig nettó 33 millióért vállalta. Az önkormányzat tulajdonában álló EVIN az erre vonatkozó szerződést szintén június 25-én írta alá a céggel, vagyis
a C-Ware két pályázat keretében legalább 64,5 millió forintért végezhet az erzsébetvárosi parkolóautomatákkal kapcsolatos feladatokat.
A közbeszerzési adatbázisból fény derül arra is, hogy a második, májusban kiírt eljárás során a DBM Banktechnika Kft. vitarendezési eljárást kezdeményezett. A cég meglátása szerint az EVIN eleve ki sem írhatta volna ezt a tendert, mert az áprilisban indított eljárást akkor még le se zárta. Emellett a DBM-nek a rövid ajánlattételi határidő sem tetszett, továbbá kifogásolta az eljárás fajtáját is.
“Nem vizsgálták az előéletét”
A két tenderrel kapcsolatban az Azonnali érdeklődött az EVIN Zrt.-nél, illetve az Erzsébetvárost tavaly október óta, az „Összefogással” pozícióba kerülő polgármester, Niedermüller Péternél (DK) is.
Megkeresésükre az EVIN vezérigazgató-helyettese, dr. Bernáth Attila azt válaszolta, hogy a májusi közbeszerzés az áprilisi tender első részének (“Parkolójegy-kiadó automaták üzemeltetése, karbantartása, javítása és zárbetétek cseréje”) eredménytelenül pályáztatott feladatai tekintetében ismételték meg oly módon, hogy két részre (1: Parkolójegy-kiadó automaták zárbetét cseréje; 2: Üzemeltetés, karbantartás és kapcsolódó szolgáltatások) osztották a munkát.
A kérdése, hogy miért volt szokatlanul rövid (1 hónap illetve 9 nap) a jelentkezési határidő, az EVIN vezérigazgató-helyettese azt írta válaszul, hogy “Nem volt szokatlanul rövid az eljárások hossza, hiszen ezek megfelelnek a hatályos közbeszerzési szabályozásnak.” Dr. Bernáth Attila hozzátette, hogy “hosszabb időintervallumok érvényesítésére azért sem volt lehetőség, mivel záros határidőn belül, 2020. június 27-vel át kellett venni Erzsébetváros parkolási szolgáltatását.”
A felvetésre, miszerint „Kínos-e, hogy a céget korábban az a Kupper András vezette, akit korábban nyolcvanezer rendbeli csalás miatt elítélte a bíróság?” – a következő válasz érkezett:
“A közbeszerzések sajátossága, hogy a pályázat kiírónak nincs lehetősége vizsgálni a pályázók volt tulajdonosainak előéletét, csak a pályázati tartalmak körében jogosultak értékelést végezni és döntést hozni.”
Zugló is ezzel a céggel szerződött
Olybá tűnik, a Kupper András által 2008-ban alapított cég, a C-Ware Kft. a balliberális városvezetések körében igen népszerű. Még annak ellenére is, hogy Kupper András a Centrum parkolási birodalom kapcsán közismertté vált, ugyanis
cégeinek több tagja is csalás miatt került a vádlottak padjára, őt magát 80 ezer rendbeli csalás miatt ítélte el a bíróság, mert cége jogosulatlanul szedett parkolási díjat az Állatkerti úton.
Látható tehát, hogy Kupper, és az általa alapított, hozzá köthető C-Ware Kft. rossz hírneve nem rettentett el a céggel való üzletkötéstől mindenkit, hiszen Erzsébetváros, hanem korábban
az MSZP-s Horváth Csaba által vezetett Zugló is a C-Ware Kft.-vel szerződött le.
(azonnali.hu nyomán – Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!