daextlwcn_print_scripts(false);

Lehet-e ma Magyarországon egy felszámolócéggel szemben egy kártérítési perben sikerrel járni? Rokoni szálak a felszámolócég és a követelést megvásároló strómancég között, összeférhetetlenségi szabályok megkerülése, jogi trükkök… Így látszólag problémamentesen építhetik le az adós vagyonát. A Törvényszék pedig semmitmondó iratismertetésekkel tárgyalási halasztgatásokat rendel el, szakértő kirendelése helyett. Elfogultságból? Az idő telik, a károsult pedig keresi az igazát! Erről kérdeztük az érintettet.

– Pontosan honnan érdemes megragadni a történetet, hogy az olvasók is értsék az alaphelyzetet?

– Egy karácsonyfatermesztéssel foglalkozó cég felszámolás alá került 2015-ben. A gazdasági életben ez egy szokványos történet is lehetne, de sajnos esetünkben nem lett az…

– Gondolom, akkor most nem lett szokványos…

– Így van. Egy budapesti cég megvásárolta a legnagyobb hitelezői követelést, és irányítói pozícióba került a felszámolási eljárásban (a hírhedt irányított felszámolási eljárások mintájára). Azaz, a felszámoló az összeférhetetlenségi szabályokat kijátszotta.

– Mi történt ezután?

– Az volt a lényege, hogy az adós ne tudjon kijönni a felszámolásból. Ez az egész a 90-es évek vadkapitalizmusát idézte. A formálisan felszámolóbiztosi tevékenységet ellátó személy soha nem volt elérhető, érdemben nem vett részt az eljárásban, mindig meghatalmazottak jártak el helyette jogilag kifogásolható módon (utóbb indított peres eljárásban kiderült, hogy azért, mert a felszámolóbiztos apja, aki korábban maga is felszámoló volt, bár már nem felelt meg a jogszabályi feltételeknek, de mégis részt akart venni az eljárásban). A több, mint 3 évig tartó felszámolási eljárás során (a felszámoló által megszerzett, irányított követelést adták-vették, hogy ne lehessen megállapítani ki a jogosult), irreálisan túlárazott költségekkel, haveri cégeknek adott zsíros megbízásokkal, áron aluli értékesítésekkel.

– Ezek szerint akkor a bíróságon sem jutottak dűlőre azóta sem?

– Szokatlan módon meg bírócserére is sor került a felszámolási eljárásban. A törvényszéki elnök a panasznapon az eljárás jellegére hivatkozva az adósnak azt javasolta, hogy a felszámolási eljárás után indítson kártéritesi pert a vonatkozó szabályok szerint. 

– Változott ezalatt a felszámoló cég viselkedése?

– A felszámoló cég a továbbiakban sem teljesítette teljeskörűen iratszolgáltatási kötelezettségeit, gyaníthatóan azért, mert a hiányos dokumentációból a jogsértések megállapíthatók lettek volna. A kártérítési eljárást egyébként 2020-ben elindítottuk, 400 millió forintot követelünk. Tehát már három éve tart, de úgy tűnik, a Törvényszék se kiköpni, se lenyelni nem tudja az ügyet. 

Nem egyedi eset

– Gyakran érkezik hozzánk hasonló észrevétel, panasz, hogy a felszámolási eljárás keretén belül problémák, esetleges jogsértések merülnek fel. A felszámolási eljárások pedig az alacsony számukra való tekintettel, mintha háttérbe lennének szorítva

– ezt már Dr. Fiszter Zsuzsanna, a Mi Hazánk hitel- és végrehajtásügyi szakpolitikusa nyilatkozta lapunknak.

– Pedig ugyanolyan hibákat és problémákat vélünk felfedezni, amik a végrehajtási eljárásokban is felmerülnek. A felszámolási eljárások gazdasági társaságok, cégek ellen indulnak. A fenti példa és a végrehajtás közötti hasonlóság, hogy jogi úton, bíróságokon nagyon nehéz, már-már lehetetlen igazságot remélni, ha az eljárás folytán hibát követnek el a felszámoló biztosok – folytatta.

– De a kártérítés megállapítása is falakba ütközik. Pár éve rengeteg felszámolóbiztost nevezett ki a kormány és aggodalomra adhat okot, hogy mi alapján is kerülhettek a pályázatok elbírálásra, mint ahogy tették a végrehajtóknál. A Mi Hazánk Mozgalom határozott álláspontja, hogy az olykor többszázmilliós károkat is okozó felszámolási eljárásokra vonatkozóan új szabályozás szükséges! Egy csődbe ment, vagy csődbe kergetett cégnél nem lehet megoldás a még nagyobb kár keletkeztetése.

Azt pedig határozottan elítéljük, hogy a törvényben meghatározott díjszabásukat újból növelték az elmúlt pár hónapban. Nem emelni kellene ezeken a díjakon, hanem csökkenteni.

– összegezte.

(Kép: portfolio.hu)

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);