Török Gábor politológus az elmúlt napok fontosabb bel- és külpolitikai eseményeit elemezte. Úgy vélte, Orbán Viktor sportnyelven szólva nyerheti Vera Jourová elleni meccsét, hiszen
neki már az Európai Bizottság alelnökének bocsánatkérése is felér majd egy győzelemmel, arra pedig lát is esélyt, ha a lemondására nem is.
Az elemző szerint az, hogy az Európai Néppárt továbbra sem tudja lezárni konfliktusát a Fidesszel, Orbánnak jelentős kárt már nem okoz, inkább azt igazolja, hogy nincs valódi ellensúly vele szemben. Az EU politikusai ugyanis még mindig más pályán mozognak, ők
egy elegáns teniszmérkőzésre készülnek, majd jön Orbán Viktor, az ökölvívó, aki egy balhoroggal nyit, és hamar vége lesz a meccsnek.
A miniszterelnök őt is meglepte a Magyar Nemzetben közölt hosszú libernyákozós írásával, amelynek lényege szerinte az volt, hogy már mindent, a járványhelyzet mostani kezelését is a 2022-es választásnak rendeli alá, mert Orbán most valóban tart a közösen induló ellenzéktől.
A „libernyák” kifejezéssel pedig azt lehetett tesztelni, hogy a hatalomgyár jól működik-e, de a miniszterelnök nyelvi leleménye végigfutott a rendszeren, így tehát úgy tűnik, igen.
Hatalmi kör
Az interjúban Török Gábor azt mondja, a Fidesz-frakciónál jóval fontosabb hatalmi szempontból az a kör, amit ő Orbán-udvarnak nevez, mert a pártelnök egy fejedelmi kormányzást hozott létre.
Török Gábor szerint ez nem véletlen, a kormányfő energiái nagyobb részét erre fordítja. Most éppen Mészáros Lőrincet szorítja vissza, gyengíti. Ezt igazolják saját megfigyelései, de ilyen információkat kapott az udvar szereplőitől is, akikkel időnként ő is beszél. Az úgynevezett kreatív kormányzás lényege az informális hatalom, az egy olyan láthatatlan konstrukció, amelyben
mindenki bizonytalan a saját helyzetét és a többiek helyzetét illetően is, és mindenki a középen álló, tehát az egész rendszert kreatívan igazgató miniszterelnök döntéseire figyel.
(24.hu)