Lewis Hamilton úgy érzi, számos, nagydíjat rendező országban „súlyos problémák” vannak az emberi jogokkal. Ezek orvoslása szerinte a Forma-1 kötelessége is lenne, éppen ezért nevét és teljesítményét arra kívánja felhasználni, hogy a „problémás” országokban társadalmi változást érjen el.
A téma a hétvégi Bahreini Királyságban tartott verseny kapcsán merült fel. A királyságnak hosszúra nyúló múltja van emberek megfigyelésében, megfélemlítésében és megkínzásában, hasonlóan Szaúd-Arábiához, ahol szintén látványsportokkal igyekeznek tompítani a rezsim által elkövetett kegyetlenkedéseket.
A kezdeményezés még akár pozitívnak is értékelhető, amennyiben elfogadjuk, hogy egy ország problémáit nem az ott élőknek kell megoldania, hanem a „fejlett Nyugatnak”, mert „mi jobban tudjuk”.
Az viszont, hogy az ötlet Hamiltontól származik, több szempontból is aggályos. Hiszen éppen Hamilton volt az, akinek az idei év másról sem szólt, mint hogy a „sokszínűséget és faji igazságosságot” propagálja, miközben teljes mellszélességgel egy fehérellenes, rasszista mozgalom, a Black Lives Matters lelkes támogatója.
A másik nagy probléma ezzel ugyan az, mint a jogállamiság „bunkósbotjával”. Ma még csak az nem jogállam, ahol bebörtönzik az ellenzékieket, kivégzik az újságírókat, nincsennek szabad választások, de holnap már ott is „tombol a diktatúra”, ahol visszautasítják migránsok tömegeinek befogadását, vagy nem ismerik el családnak a homoszexuálisok „házasságát”, és nem engedélyezik számukra a gyermekek örökbefogadását. És akkor ilyen alapon már a versenyek rendezési jogát is meg lehetne vonni tőlük. Majd esetleg az adott nemzet képviselőt eltiltani a nemzetközi versenyektől. És ki tudja, hol van vége a lejtőnek?
Fotó: PA Media
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!