loading

"Eredményesen dolgozik a Türk Tanács!"

2023. dec. 12. 12:14
2 perces olvasmány
"Eredményesen dolgozik a Türk Tanács!"

"Köszönöm a szót! Tisztelt elnökasszony, tisztelt országgyűlés! A Türk Államok Szervezete Türk Tanács néven 2009-ben jött létre" - kezdte napirend utáni felszólalását a Fidesz frakciójából Fazekas Sándor. Alább a folytatás. 

A Türk Tanács titkársága Törökországban van - helyezte el alliterálva, méltóságteljesen a kijelentést a politikus az ülésterem csendjében.

Magyarország hosszas egyeztetés után 2018-ban megfigyelőként csatlakozott a szervezethez. A 2021 novemberében államfők és kormányfők részvételével zajlott csúcstalálkozón a Türk Tanács felvette a Türk Államok Szervezete nevet, ezzel jelezve a nemzetközi közösségnek, hogy az együttműködés immár szorosabbá vált, egységesebb és erősebb szerepben tud fellépni a nemzetközi porondon. A Tanácshoz Magyarországhoz hasonlóan, ugyancsak megfigyelőként csatlakozott Türkmenisztán is - mondta.

A Türk Tanács megalapításakor nemzetközi politikai szervezetben egy névleges szervezetnek tűnhetett. A négy alapító ország (Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán és Törökország) közül három a Szovjetunió tagállama volt, amelyek 1991-ben nyerték el függetlenségüket. Üzbegisztán szintén volt szovjet tagország, ők 2019-ben csatlakoztak végleges tagként, felismerve a türk identitásban rejlő együttműködési lehetőségeket - tette hozzá.

Törökország NATO tagként teljesen más háttérrel rendelkezik, mint a másik négy tagország - ismertette.

Elmondta, hogy a kétezres évek elején mind a négy tagország előtt megnyílt a lehetőség, hogy új alapokra helyezzék külpolitikai stratégiájukat. Új kapcsolatokat alakítottak ki, kísérletet tettek a regionális együttműködésre, egyesítették az erőforrásaikat és közösen kerestek válaszokat a társadalmi kérdésekre.

A Türk Tanács helyet szorított magának a nemzetközi politikában, amelynek legfőbb oka, hogy nem valami ellen, hanem valamiért jöttek létre. A szervezet nem akart katonai és biztonságpolitikai kérdésekbe bonyolódni, elsősorban gazdasági és kulturális kérdésekben keresik a kooperáció lehetőségét. A tagországok közötti legkisebb közös többszörös szívós és szisztematikus keresése erősíti az együttműködést, Magyarország helyzete speciális, mert megfigyelőként 2019-től kezdve Budapesten irodát működtet a szervezet - vázolta fel a helyzetet Dr. Fazekas Sándor, hozzátéve, hogy a tagországok mindegyikével szoros gazdasági kapcsolatunk van.

Értékelése szerint a magyar kis és közepes vállalkozások számára végtelen lehetőségek kínálnak a tagországokban lévő kiaknázatlan kereskedelmi és befektetési alapok.

Mindezeknek sajátos hátországát képezik, azoknak az egyetemi hallgatóknak a százai, akik Magyarországon tanulnak. A Türk Államok Szövetsége komoly tényezővé vált és egységes szervezetként lép fel és Magyarország haszonélvezője ennek a szervezetnek - zárta gondolatait.

(fotó: Pesti Srácok)

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás