Hszi Csin-ping, Kína elnöke keddi újévi beszédében kijelentette, hogy sem belföldi, sem nemzetközi erők nem állíthatják meg Kína „történelmi” újraegyesítését Tajvannal. A beszéd figyelmeztetésként is értelmezhető azon függetlenségpárti mozgalmak számára, amelyek Peking szerint Tajvanon belül és külföldön is aktívak. Az elmúlt évben Peking jelentősen fokozta katonai jelenlétét Tajvan közelében. Tajvani tisztviselők szerint a hadihajók és repülőgépek mindennapos érkezése a sziget légterébe és vizeire Kína azon törekvését mutatja, hogy „normalizálja” katonai jelenlétét a régióban – számolt be a Reuters nyomán az Index.
Tajvan azonban nem kér kommunista Kína ölelő karjaiból. Ők továbbra is kitartanak amellett, hogy szigetük önálló, demokratikus, független állam. „Pekingnek tiszteletben kell tartania a tajvani nép választását” – állítja Tajvan vezetése.
“Egy család”
Kommunista Kína teljhatalmú ura, Hszi Csin-ping, a CCTV állami televízióban sugárzott újévi beszédében úgy fogalmazott:„A Tajvani-szoros mindkét oldalán élő emberek egy családot alkotnak. Senki sem szakíthatja meg családi kötelékeinket, és senki sem állíthatja meg a nemzeti újraegyesítés történelmi folyamatát.”
Fenyegetésként is értelmezhető üzenetének élét némiképp csorbítja, hogy tavalyi újévi köszöntőjében a kommunista vezér hasonlóan fogalmazott, mikor nem csak azt szögezte le, hogy Kína és Tajvan „újraegyesítése elkerülhetetlen”, de mindkét oldalnak „közös céltudatossággal kell osztoznia a kínai nemzet megújulásának dicsőségében”. A tavalyi évben azonban Hszi Csin-pingnek nem volt bátorsága katonai hadműveletet indítani a szigetország ellen, külpolitikája kimerült fenyegetőzésekben, illetve katonai felvonulásokban.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!