Izlandon éppen felívelőben van a delta variáns miatti újabb járványhullám, amiben ráadásul a teljesen beoltottak fertőződnek meg tömegével – viszont senki nem hal meg. Ennek oka, hogy a koronavírus – egyáltalán nem meglepő módon – olyan evolúciós utat jár be, ahol ugyan az újabb mutációk fertőzőképessége nagyobb, a megbetegítő képességük viszont alacsonyabb – mutat rá az Azonnali.
Miközben az egész világ pánikol az indiai variáns gyors terjedése miatt, addig annak lefolyását, tüneteit és halálozási rátáját a média és a politikusok teljesen elhallgatják. Még a WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus is inkább az emberek félelemérzetére próbál hatni, mikor arról beszél, mennyire “aggasztó” a vírus gyors terjedése.
Izland példája mutatja, semmi oka az újabb korlátozásoknak
Miközben Macron, Orbán, Biden és az olasz kormány egyre több fronton tenné kötelezővé az oltást a vírus “veszélyességére” hivatkozva, addig a gyakorlatban azt láthatjuk, hogy ennek a pánikkeltésnek vajmi kevés alapja van. A mindössze 343 ezer fős népességű Izlandon példának okáért július közepe óta meredeken emelkedik az azonosított új esetek száma: július 26-án és 27-én idén a legmagasabb, 123 új esetet regisztráltak.
Ezzel szoros összefüggésben az aktív esetek száma alig fél hónap alatt a tízszeresére nőtt: július 16-án még 60-an küzdöttek a koronavírus-fertőzéssel, július 26-án már 609-en. A romló statisztikákért egyértelműen az Izlandon is terjedő delta variáns felel.
Ennek ellenére a legutolsó Covid-halott május 26-ára datálható.
Tehát azóta a szigetországban senki sem hunyt el koronavírusban.
A szigetország átoltottsága egyébként magasabb, mint Izraelé: a lakosság 74,33 százaléka már megkapta az állítólagos védettséghez szükséges vakcinamennyiséget.
A fertőzést a legnagyobb számban és arányban pont azok kapják el, akik már a teljes védettséghez szükséges oltást megkapták.
Július 24-én például az azonosított 87 fertőzött több mint 81,5 százaléka (71 fő) a “teljesen védett” lakosságból került ki, miközben a részleges védettséggel rendelkezők aránya 2,3 százalék (2 fő), a vakcinát nem kapóké pedig csupán 16,1 százalék (14 fő). Arányaiban ez a tendencia érvényesül Izlandon a harmadik hullámban. Vagyis azok, akik nem kértek oltást, mert bíztak az immunrendszerükben, jól tették, hiszen az oltatlanok körében a vírus kevésbé terjed az izlandi példa alapján. Ennek ellenére a fejlett országok mégis őket bélyegeznék meg a legjobban, s mindent elkövetnek, hogy rájuk erőszakolják az első, második, majd harmadik, s ki tudja hányadik oltást.
Rusvai ezt várta a vakcináktól
Az állatorvos végzettségű Rusvai Miklós szerint mindössze annyi történt, hogy a vakcina “teszi a dolgát”. Mint mondta, az orvostudomány a kezdetektől azt várta az oltástól, hogy nem a megfertőződést gátolja meg, hanem a betegség lefolyását enyhíti, tehát nem kerülünk lélegeztetőgépre, nem halunk meg, stb. Hozzátette, ezért sem meglepő, hogy magas átoltottságú országokban az oltottak fertőződnek meg tömegesen. Arról már nem beszélt, hogy akkor miért nem “hullanak az oltatlanok”, mint ahogy azzal előszeretettel ijesztget a média.
Ezzel még Rusvai is egyetért, szerinte is fokozatosan náthává szelidül a koronavírus, ennek ellenére továbbra is az oltás fontosságát hangsúlyozza, mert “úgy az igazi” elkapni a fertőzést, és kialakítani a teljeskörű védelmet.
Lesz-e még szükség a korlátozásokra?
Az Azonnalinak nyilatkozó kutatóorvos, Letoha Tamás nem érzi indokoltnak a korlátozásokat, tekintve, hogy egy ilyen, maximum száz nanométer nagyságú vírus ellen az ebbe a nagyságrendbe tartozó molekuláris szintű eszközök – így az oltások vagy a gyógyszerek (érdekes, hogy a leghatékonyabb védelmet, a jól működő immunrendszert nem említi – a szerk.) – tudnak igazán hatékonyan védeni, nem azok a “középkori eljárások”, amiket az elmúlt időszakban láthattunk, mint
az egymással való kapcsolataink lecsökkentése, a kesztyűk, a hónapokig használt és épp ezért számos kórokozóval szennyezett maszkok, illetve az ipari mennyiségű fertőtlenítőszerek ész nélküli használata – ezek eddig sem gyakoroltak érdemben hatást a vírus terjedésére.
A védettségi igazolvánnyal kapcsolatban a kutatóorvos megjegyezte:
annak eredetileg az lett volna az értelme, hogy az embereket az oltásra ösztönözzék vele, mostanra viszont “háborús állapotokat okoz az emberek közötti megkülönböztetéssel”.
Sokakat már a munkahelyeken is az oltással zsarolnak, amire a kormány válasza ennek a zsarolásnak a legalizálása. Letoha meglátása szerint jobb módszer lenne a kockázati csoportok védelmére koncentrálni.
Rusvai ezzel nem ért egyet. Szerinte ha egy járvány terjed, a kormánynak cselekednie kell.
“Ha Magyarországon a delta variáns miatt 200-250 fölé emelkedik a napi fertőzöttek száma, akkor szükség lehet kisebb korlátozások újbóli bevezetésére például a boltokban, a tömegközlekedésben vagy a közterületeken a maszkhasználat visszaállítására, vagy akár a védettségi igazolvány megkövetelésére egyes rendezvényeken”
– jelentette ki.
Fotó: Trine Jonassen
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!