Jász-Nagykun-Szolnok vármegye 2-es választókerületének központjában feloszlott a képviselőtestület, így Jászberényben időközi választásokat tartanak a polgármesteri és a képviselői mandátumokra egyaránt – nem egészen másfél évvel a soron következő önkormányzati szavazás előtt.
Legutóbb általános önkormányzati választás 2019. október 13-án volt. Ekkor Jászberényben rendkívül szoros eredményt hozott a nap vége. Emlékezetes, hogy a 10 választókerületből 6-ban a Fidesz, 4-ben pedig a balliberális ellenzéki pártok összefogását rejtő civilszervezet színeiben rajthoz álló ellenzékiek arattak sikert. A töredékszavazatok által további 4 mandátumot kiosztottak, ezekből kettőt a balliberálisok, egyet a Fidesz és egyet a Mi Hazánk jelöltje nyert el. Az elemzői szempontból érdekes, lakossági szempontból instabil helyzetre az tette fel a koronát, hogy a polgármester választást előbb szorosan, majd a néhány héttel később megismételt szavazáson már magabiztosan hozta a baloldal politikusa. A közgyűlésben a következő mandátumviszonyok alakultak ki tehát 2019 végére:
Baloldal – 6 + polgármester
Fidesz – 7
Mi Hazánk – 1
A polgármesternek a közgyűlési szavazásokon ugyanúgy szavazati joga van mint az egyéni képviselőknek, de ha összesítésben döntetlen az állás, akkor a polgármester szavazata dönt, kvázi kettőt ér. Emiatt a ciklust szűk baloldali döntéshozói „többséggel” kezdte Jászberény, de a Mi Hazánk mandátuma egyben azt is jelentette, hogy ügyek mentén bármikor leszavazható a baloldali „hamis többség”, ha ebben a fideszes képviselők között van egységes akarat.
Nem kis részben a 2022-es elsöprő fideszes győzelemnek és az ellenzéki térfél összeomlásának köszönhetően a baloldali polgármester, a képviselők és pártvezetések között megbomlott az egység. A DK-s képviselő összeveszett a jobbikos polgármesterrel, ezért a polgármester indítványainak és az egyéb baloldalról érkező javaslatoknak sokszor éppen a fideszes képviselők (egy része) biztosított többséget. Ennek az lett a következménye, hogy a tavasszal itt (OEVK) magabiztosan nyerő Pócs Jánosnak megromlott a kapcsolata a helyi Fidesz vezetésével, de nyíltan azt sem vállalhatta fel, hogy a Gedei (DK) által szorgalmazott új választás fontosabb neki, mint a település működése.
Abban nem tudunk érdemben elmerülni, hogy Pócs Jánossal egyébként milyen együtt dolgozni ellenzéki városvezetőként, vagy éppen fideszes helyi vezetőként, de emlékeztetésül érdemes visszagondolni arra, hogy a helyi közmunkásokkal milyen munkakapcsolatot alakított ki az évek során. Ugyanide tartozik az az eset, amikor a Mi Hazánk tüntetést szervezett a helyi kisebbség agresszív viselkedése ellen, de Pócs János azt nyilatkozta, hogy szerinte a Jászságot inkább a Mi Hazánktól kellene megvédeni a cigányok helyett – annak ellenére, hogy az országgyűlési képviselő saját lányát szintén megverték.
A rövid összegzés leírható úgy, hogy
a testület azért oszlott fel, mert nem egészen 3 év alatt a Fidesz és a baloldal egyaránt két részre szakadt helyben, ami veszélyezteti a stratégiai fontosságú döntések meghozatalát, de még inkább a kivitelezését Jászberényben.
Lehet-e más eredmény ugyanazokkal a szereplőkkel?
Az időközi választás január 15-én vasárnap esedékes. A baloldali, jobbikos kötődésű polgármester (Budai Loránt) korábban azzal vádolta meg Pócs Jánost, hogy az időközin pont a DK-s jelöltet fogja támogatni a többi baloldali párttal szemben. Ez végül nem következett be, a Fidesz egy független, de saját jelöltet állított, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az időközi választás a baloldal vezetésére országosan + helyben aspiráló DK-nak egyáltalán nem jön rosszul. (Gedei már nem indul újra a választáson).
A baloldal újra felsorakozott Budai Loránt mögé, amiben szerepe van annak, hogy a Jobbik bukása után több frakcióalkalmazottat városi munkakörbe helyeztek és bár ezek nem pártfeladatok, de a Jobbik relatív ereje itt még mindig „elfogadható” volt a teljesen jelentéktelen parlamenti ténykedéshez hasonlítva.
A Mi Hazánk Dr. László Pétert indítja és néhány egyéni, zavarosban halászó független induló mellett a nemzeti ellenzék ugyanúgy jelöltet állít minden egyes választókerületben, mint a két másik nagy tömb.
A választás háromosztatú lesz, a kimenetel megjósolhatatlan. Több hatás adódik össze. Egyik oldalról az önkormányzatok jelentős elvonásokat kellett, hogy elszenvedjenek, a gazdasági válság az egyes embereket érinti leginkább, de a jászberényiekben ott lehet a baloldali városvezetés döntésképtelenségének látszata és a Fidesz leegyszerűsített üzenetei. Az eddigi időköziken rendre a kormánypárt jelöltjei nyertek, az ellenzék csak elvétve tudta megőrizni azokat, ahol korábban is ők nyertek.
„A Lóri (Budai Lóránt) minden segítséget megkapott. A fideszesek és én is minden olyat dolgot megszavaztam, ami Jászberény érdeke és annak a városnak az előmenetelét szolgálja, ahol én 47 éve élek, sajnálom a kialakult helyzetet, de az én lelkiismeretem tiszta, mert a polgármester magának kereste a bajt” – mondta lapunknak Dobrán Gyula, a Mi Hazánk helyi önkormányzati képviselője és listavezetője.
„Az nem a város érdeke, hogy közparkot adjak el a saját barátomnak,
ezért az ilyen javaslatokat a Mi Hazánk leszavazta, a polgármester körül egy idő után elfogyott a levegő, de azt látom, hogy szereti az áldozati szerepben mutatni magát a választók előtt”
– teszi hozzá a Mi Hazánk jászberényi elnöke.
„Azért dolgozunk, hogy a jászberényiek a két nagy acsarkodó tömb mellett adjanak esélyt a nemzeti ellenzéknek és a harmadik útnak.
A legfontosabb feladat a fiatalok térségben tartása, a közbiztonság és az úthálózat javítása lenne itt Jászberényben”
– ezt már a büntetőjogász polgármesterjelölt, Dr. László Péter mondta.
(nyitókép: Dr. László Péter – polgármesterjelölt)