daextlwcn_print_scripts(false);

Visszaesett a fogyasztás, ebben Éder Tamás és Máhr András is egyetértett az ATV Start című műsorában. A szakemberek beszéltek a július 1-jétől életbe lépett EPR-rendeletről is, Éder Tamás szerint monopolhelyzet jött létre, ami meg fog jelenni az élelmiszerek árában.

Július óta közel 7 százalékkal csökkent a megfigyelt élelmiszerek ára, eredményes az online árfigyelés és a kötelező akciózás – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.

Ennek ellenére jelentős a fogyasztási visszaesés, amely tökéletesen tükrözi a magyar családok elszegényedését és a magyar gazdaság visszaesését. A mért mutatók szerint mintegy 10 százalékkal alacsonyabb az élelmiszeripar első negyedéves teljesítménye, mint egy évvel korábban. A Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke szerint gyakorlatilag az összes ágazatban hasonló a visszaesés, az látható, hogy a fogyasztó általánosan reagált minden termékcsoport tekintetében.

A tavalyi árakhoz képest a szántóföldi és az olajos növények árai több mint felére estek vissza, elszakadtak az európai árakhoz képest is, ennek következtében átlagosan hektáronként legalább 100 ezer forintos veszteséget kénytelenek elkönyvelni a termelők

– mondta Máhr András a műsorban.

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese arról is beszélt, hogy miközben az árak nem változtak, a nem lakossági energiaárak Európában a legmagasabbak, ebből következik, hogy nagyon nehéz helyzetbe kerültek a termelők. Azt is hozzátette, hogy megpuhult a piac, gyakorlatilag nincs kereslet.

EPR-rendelet

Július 1-jétől Magyarországon is alkalmazni kell a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) szabályait. Az érintett gyártóknak és forgalomba hozóknak május 31-ig kellett nyilvántartásba vetetniük magukat.

Az Európai Uniónak ugyanis van egy előírása, miszerint a csomagolóanyagok meghatározott részét össze kell gyűjteni, újra kell hasznosítani, és a Bizottság nagyon komoly számokat vár el az egyes tagországoktól.

Ennek megoldására nincs előírás, az a tagországokra van bízva. Máshol ez úgy működik, hogy az adott ország érdekeltté teszi a gyártót az újrahasznosításban, így nonprofit cégek jönnek létre, amelyek begyűjtik a csomagolópapírokat és elvégzik az újrahasznosítást. Ez egy jól működő rendszer, ezért – mily meglepő – a magyar kormány nem érezte szükségesnek a modell átvételét. Ők inkább monopol helyzetbe hozták a Molt, melynek leányvállalatával, a Mohu Mollal lehet csak szerződést kötni a csomagolóanyaggal kapcsolatban. Érdekességképpen megemlítendő, hogy ugyanez a cég a másik oldalon a tevékenységet elvégző szolgáltatókkal szemben is kizárólagos jogkörrel bír, azaz mindkét oldalon monopóliuma van .

Így biztosított, hogy még csak véletlenül se alakuljon ki versenyhelyzet, az árakkal pedig úgy lehet játszani, ahogy nem szégyellik. Ezáltal pedig azzal szembesült az élelmiszeripar, hogy a korábbi hasonló célt szolgáló termékdíjnak az 5, de akár 10-szeresét is be kell fizetni, attól függően, hogy milyen termékről van szó.

Az élelmiszeriparban az összes teher éves szinten 100-125 milliárd többletteher

– magyarázta Éder. Hozzátéve:

ez a költségtétel előbb-utóbb meg fog jelenni az élelmiszerek árában.

Kiemelt képünk illusztráció

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);