loading
Menü
Támogatás

A Hazajáró mellett állt ki a HVIM a Selmeci Őrjárat Emléktúrán

2026. aug. 23. 08:20
4 perces olvasmány
Kép forrása: hvim.hu Kép forrása: hvim.hu

Az évről évre növekvő érdeklődésnek köszönhetően idén is rekordszámú résztvevővel rajtolt el a Selmeci Őrjárat Emlék- és Teljesítménytúra, több mint 130 túrázó vágott neki a Selmeci-hegység titokzatos ösvényeinek, a hős diákságra emlékezve – adta hírül a HVIM – Magyar Ellenállás, amely a Hazajáró Honismereti és Turista Egylettel közösen nyolcadik alkalommal szervezte meg idén a csillogó tavak között, aranyló mezőkön és üde zöld erdőkön kanyargó túrát. A 21 kilométeres vezetett emléktúra mellett már ötödszörre indultak útnak a teljesítménytúrázók, akik 27 kilométeres távot és 1150 méter szintkülönbséget küzdöttek le.

Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu

Bár a résztvevők többségét már a teljesítménytúra vonzza, minden évben akad 30-40 fő, aki a vezetett túrát választja, és Dobay Gergely vezetésével kívánja felfedezni a hegység természeti- és ipartörténeti kincseit. A HVIM felvidéki társvezetője a túra elején ismertette a rendezvény apropóját adó történelmi eseményeket, kiemelte a selmeci diákság hazaszeretetét és áldozatvállalását. Felszólította a résztvevőket, hogy ha kőből faragott emlékműve nem is áll a két hősi halált halt selmeci diáknak, legalább szívünk húsába vésve maradjon fent nevük és emlékük! Így a résztvevők minden évben élő emlékművet állítanak Hurtay Györgynek és Baumerth Károlynak, akik életük árán is szembe mertek szállni 1918-ban a cseh légiók előrenyomulásával párhuzamosan lázongó helyi szlováksággal” – írta a mozgalom.

@hvim_64 📢 Támogassuk a Hazajáró Honismereti és Turista Egyletet, hogy méltó befejezést kaphasson a magyarság kedvenc honismereti sorozata, amely bemutatja a történelmi Magyarország valamennyi elszakított kisrégióját. ⚠️ Részletek: https://hazajaroegylet.hu/tamogatas/ #HVIM #Hazajáró#Magyarország #Hungary #nekedbelegyen #pusztuljonforyuba #fyp ♬ eredeti hang – Hatvannégy Vármegye - Hatvannégy Vármegye

A Hazajáróval közös szervezésű túra a Bacsófalvi-tó partján egy rövid beszéddel folytatódott, amely részünkről egyben kiállás volt a méltatlanul megszüntetésre ítélt Hazajáró műsor mellett. Dobay Gergely nemzeti értékként jellemezte a műsort, amely nemcsak a Kárpát-medence, de az egész világ magyarságát is összeköti. A műsor főszerkesztője, Moys Zoltán megköszönte a támogatást és kijelentette, hogy annak ellenére is leforgatják a 15. évadot, hogy a közmédia új vezetése nem rendelte meg azt. A hazafias összefogás eredményeként az utolsó 11 rész forgatási költsége mindössze 9 nap alatt közadakozásból összegyűlt” – közölte a HVIM.

@hvim_64 📢 Rekordlétszám a VIII. Selmeci Őrjárat Emlék- és Teljesítménytúrán! 👉 Ha anyagilag szeretnéd segíteni túráinkat, az “Azonosságtudat” Alapítványon keresztül megteheted. Számlaszám: 11742197-21057007-00000000 (OTP Bank) #HVIM #pusztuljonforyouba #nekedbe #Hungary #nekedbelegyen ♬ eredeti hang - Hatvannégy Vármegye

A hőség ellenére a túra résztvevői jól bírták a gyűrődést. Ebben segítségükre volt a selmeci erdők hűs szellője, a bányatavak frissítő vize és az ellenőrzőponton kapott helyi sör. Míg a teljesítménytúrázók a selmecbányai látképben gyönyörködtek, addig a vezetett túra résztvevői a bányatavak rendszerét és a bányászat történetét ismerhették meg. A vezetett túra résztvevői időt szakítottak arra is, hogy a hegybányai temetőben fejet hajtsanak a szélaknai csata magyar hőseinek emlékművénél. A Szitnya lábánál található Keresztút ellenőrzőpontnál mindenki megkóstolhatta a 15. században alapított vihnyei sörfőzde termékeit, ami erőt adott a túra legnagyobb szintemelkedésű kapaszkodója előtt” – számolt be a szervezet.

Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu

A sikeres teljesítők a tavalyi évhez hasonlóan idén is fém jelvényt kaptak díjazásként, azonban a tavalyi arany helyett idén ezüst színű volt a teljesítménytúrázók jutalma.

Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu

A Hadak Útja Túrasorozat következő állomására, Sopronba invitál a HVIM – Magyar Ellenállás:

Halad tovább a Hadak Útja Túrasorozat, és Sopronba vezet az útja, ahogy a selmeci diákoknak vezetett egy évszázaddal ezelőtt. Szeptember 5-én a Rongyos Gárda Emléktúrával folytatjuk a sorozatot, ahol a nyugat-magyarországi felkelés hőseire emlékezünk majd. A nyugati országrész honvédő harcaiban számos olyan diák harcolt, aki előtte Selmecbányát és környékét védte fegyverrel a kezében.

További képek:

Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu
Kép forrása: hvim.hu

Kapcsolódók:

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
További cikkeink
Összes
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás