Zigeunersauce, azaz cigánymártás helyett a jövőben magyar paprikás szósz néven kerül a polcokra a Knorr egyik népszerű terméke. A Bild am Sonntag érdeklődésére a német élelmiszergyártó tulajdonosa, a Unilever a változtatást azzal magyarázta, hogy a név negatív értelmezésekre adott lehetőséget – írja a magyarnemzet.hu.
Az Amerikából induló „politikai korrektség” ürügyén már Európában is jó ideje névcserét követelnek különféle kisebbségi szervezetek. Jelen esetben a „német romák” és szintók központi tanácsa volt az egyik leghangosabb követelője a névváltoztatásnak, mert szerintük az „sértő” és „negatív értelmezésre is lehetőséget ad”.
A Deutsche Welle német közszolgálati csatorna felidézi, hogy az „á la zingara” a francia konyhában már a XIX. század óta létezik, a főként Németországban és Ausztriában népszerű, leggyakrabban húsok mellé tálalt szósz paradicsompürével, magyar paprikával, kaliforniai paprikával és hagymával készül – írja a lap.
A kisebbségi szervezet elnöke ugyanakkor továbbra is ‘”aggódik” és „elégedetlen, egyrészt a mindig töretlenül növekvő rasszizmus miatt, ami szerinte nagyobb probléma a cigánymártásnál. Példaként említette, hogy a labdarúgó-mérkőzéseken máig visszatérő rigmus a cigányozás. Németországban egyébként nem él jelentős számú cigány kisebbség, különböző becslések hetven- és háromszázezer közé teszik számukat, ám még így is sikerült széles körű ellenérzéseket kivívniuk a többségi társadalom körében.
Az Egyesült Államokból induló Black Lives Matter (A fekete életek számítanak) mozgalom nyomán Európában is számos kampány indult, hogy lecseréljék a rasszizmust vagy a gyarmati múltat idéző neveket. Ennek keretében a berlini Mohrenstrasse, azaz Mór utca metróállomást is átkeresztelték, Augsburgban pedig a Drei Mohren, a Három Mór hotel kapott új nevet. A Die Welt országos német napilap által idézett közvélemény-kutatások szerint azonban az eljárást valójában a megkérdezettek kétharmada elutasítja és csak 15 százaléka helyesli – zárul a Magyar Nemzet cikke.
Illetve ott volt Donáth Anna kísérlete a Roma Lives Matters megteremtésére, aminek kapcsán a Mi Hazánk Mozgalom figyelmezette a momentumos képviselőt, a tűzzel játszik, mikor a faji feszültségeket igyekszik meglovagolni.
Miközben mind a németek, mind a Magyar Nemzet a cigányokat ért vélt vagy valós rasszizmus miatt aggódik, addig egyikükben sem fogalmazódott meg a kérdés a névváltoztatással kapcsolatban:
Azzal, hogy a cigánymártásból magyar szósz lett, a németek voltaképpen arra céloznak, hogy számukra a „cigány” és a „magyar” valójában azonos jelentéssel bíró szavak?
Elemi.hu / Magyar Nemzet
Fotó: MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!