Nézd csak mennyire, nem látod a szemedtől / Ahogy a bálványaid szépen kihúzzák a zsebedből / Utolsó garasod és lízingelt életed / A drogot gyűlölöm, de ezektől jobban féltelek / Magyargyűlölők szeánsza, neve Sziget-fesztivál / Ahol gáz, ha Magyar vagy és ciki ha nem szívtál / Bömböl a 30 Y, meg a Kaukázus / Így hát felnőttfejjel sírva rohansz édes anyukádhoz – írta egy hajdanán nagy népszerűségnek örvendő kecskeméti előadó a Szigetről még 2010-ben. Az azóta eltelt időszakból kitűnően látszik, hogy hová fajult a „felvilágosult” rendezvény. A Magyar Jelen fotóriportja.
Kezdjük az elejéről
Az árakra még kitérünk, de elöljáróban annyit, hogy a legolcsóbb napijegy 38.000 forintba kerül idén, a legolcsóbb heti bérlet (augusztus 10-15) pedig 155.000 jó magyar egység. A szervezők lehetővé tették, hogy a hetijegyek esetében már részletfizetési lehetőséggel is lehessen élni, ami beismerésként, önkritikaként ugyanúgy felfogható, mint a vásárló felé tett gesztusként.
A sajtónak nem kell belépőt fizetni, az újságírók VIP vendégnek minősülnek és a korrektség kedvéért leírandó, hogy a Sziget egy csúcskategóriás irodakonténert húzott fel a médiamunkások részére, amit minden szükséges dologgal felszereltek.
„The Island of Freedom”
Ezzel a szlogennel nyomul a fesztivál már hosszú-hosszú évek óta. A legfontosabb, hogy minden ember egyenlő és minden nemzet ugyanolyan jó, tehát nincs megkülönböztetés, érkezzen a fesztiválozó a világ bármely pontjáról, a Szigeten szeretettel látják.
Kell-e mondanunk, hogy a bejáratnál azonnal átvehető Karácsony Gergely és a kerületet vezető szocialista polgármester szívélyes üdvözlete? A fesztiválútlevél első oldalán találkozhatunk magvas gondolataikkal. „Budapest sokszínű és befogadó város.
Őrizzük a hagyományainkat és kíváncsiak vagyunk az új dolgokra is. A Sziget Fesztivál maga a sokszínűség és maga a hagyomány”
– írja Karácsony Gergely.
Ugyanez vonatkozik a nemi identitásukban megtévelyedett létrontókra is. Csak semmi megkülönböztetés. Szavakban semmi. A gyakorlatban az egész fesztivál egy megkülönböztetés-cunami. A bejáratnál kint van az összes létező ország lobogója.
Az ukrán zászló így:
Az orosz zászló így:
Az orosz-ukrán, vagy inkább orosz-amerikai konfliktusban a szervezők nem is annyira burkoltan foglaltak állást. Orosz elesett katonákról szóló fotókiállítás nincs, az ukránok szimbólumai ezzel szemben lépten-nyomon felfedezhetők a Hajógyári Szigeten.
Tolerancia fal
A feláras falafelárusok árnyékában elhelyeztek úgynevezett tolerancia falat. Ezeken olyan „bátor” és ismert szereplők történeteit mutatják be, akik nagyon sokat tettek a deviáns magatartásformák elfogadottá válásáért. Híres magyar olimpikonok, történelmi személyek, tudósok arcképeivel nem lehetett találkozni, miképpen az sem derült ki, hogyan tolerálják azt, ha valaki intoleráns az LMBT dolgok iránt.
Egyre beljebb és beljebb haladva ismerős arcba botlunk, megérkezett az ország fő homokosa, VV Zsolti. Ezúttal kanapé nélkül jött, de hozta magával a rózsaszínű süteményeket és meleg nyalánkságokat árusító boltját. Az RTL riportere azonnal lekapta a Youtubert. Egy interjúra.
2006 máig kísért
A Sziget Fesztiválon több biztonsági cég emberei dolgoznak, közülük a kedves olvasóknak valószínűleg a hírhedt IN-KAL Security mond a legtöbbet. Róluk sok hiedelem, de tények is közszájon forognak, kiváltképp a 2006-os utcai terror kapcsán. A legfontosabbakat ők védték a Szigeten, így meleg Zsoltot és pártját Patrikot is.
A területen ötvennél is több önálló udvar, tematikus installáció található. „Kiemelkedik” közülük az NGO-k számára elkülönített rész. Idekívánkozik, hogy a kormány egy évtizede ezen NGO-k káros, nemzetpusztító tevékenységéről beszél, ráadásul adómilliárdokból kommunikálnak, megahirdetések és kormányzati tájékoztatásnak hívott pártpropaganda által. Ehhez képest az NGO-k minden egyes évben ott vannak a Szigeten és nem csak Karácsony Gergely óta, hanem Tarlós István alatt is, ahogyan a Gyurcsány és az Orbán vezette kormányzás alatt.
Ami érdekesség, hogy a Szigeten valahol mindenki része ennek az érdekcsoportnak. LMBT lesz a környezetvédőből, a jogászból, de még az autistákat képviselő szervezetből, vagy épp a szexuális zaklatás ellen kampányolókból is.
Zsidók is vannak
A zsidó vallás kibékíthetetlen ellentétben áll mindenféle olyan szexuális kapcsolattal, ami nem egy férfi és egy nő között történik. Ennek ellenére itt tökéletes békességben, harmóniában voltak a másságot hirdetőkkel. Sőt, mi több! Még közös pont is volt. Tudják kik látják el a zsidó pavilon védelmét? Igen, az IN-KAL.
Teljesen természetes
A ferdehajlamú világnézet üzeneteit tucatnyi, egymástól független szervezet vállalta fel, már-már magától értetődően. Az egészben a legszomorúbb, hogy ezek a tartalmak nem korlátozódnak a rendezvény egy bizonyos részére, hanem az egészet alapjaiban határozzák meg. Egy holland, vagy egy belga fiatal már nem is érti, hogy mire gondolunk LMBT-lobbi alatt. A magyar fiatal még érti, de inkább letagadja, mert hasonlítani szeretne a fejlett nyugatihoz.
A civil tér végére érve megkönnyebbülésként hat, hogy van egy sátor, ami keresztény tartalommal várja az érdeklődőket. Jelen sorok írója nem sok jót gondol az adventistákról, de tény, hogy
a három nagy történelmi keresztény felekezet senkit nem delegált Magyarország legnagyobb nyári fesztiváljára,
úgy érezték nincs missziójuk itt. A jelek szerint egyedül az adventistákat késztette cselekvésre, hogy Jézus sem a hivő emberhez ment be, hanem a capernaumi századoshoz. Nem véletlen.
Magic Mirror
A leggyalázatosabb helyszín minden kétséget kizáróan a Magic Mirror nevű szabadtéri színház, aminek van egy külső és egy belső színpadja. A külső színpadon adta elő művészetét Raisha, a nem bináris táncos. Őt már bemutattuk részletesen, aki lemaradt volna róla az IDE kattintson. A lényeg annyi, hogy
Raisha két tánc között küldött egy transzcsókot a Momentum bukott elnökének.
Néhány méterre található a rögtönzött színház, amiben reggeltől estig homoerotikus, nem bináris, drag, transz, queer aeropantomim előadások szórakoztatták nagyérdeműt. Nem túlzás így írni, direkt írom így, hiszen teltházzal és tapsvihar közepette zajlottak ezek a performanszok.
Meleg férfi egy hungarocellbábúval:
Két meleg férfi egymással:
Két meleg férfi a hungarocellbábúval:
Itt meg olyan férfiak, akik nőnek érzik magukat, ők a dragqueenek:
De mindezt mennyiért?
Nagyon drágán. A Sziget Fesztivált idén sem a magyar dolgozók pénztárcájához igazították. Az értéktárgyakat 2000 forintért őrzik meg, de semmilyen felelősséget nem vállalnak semmiért, ha eltűnne. Egy üveg víz 990 forintba, egy doboz sör 1890-be kerül. Kürtös kalácsot 4200-ért lehet venni, rántottát 4000-ért. Gyrost 5 ezer körül lehet kapni.
Az alábbi összeállításért 10.500 forintot kell fizetni:
Gyermekvédelem vs. profit
Felnőtt kísérővel bárki bemehet a Szigetre, a felnőtt gond nélkül elviheti gyermekét a fesztiválon zajló érzékenyítésekre, ami a magyar törvényekkel ellentétes. A Pécsi Pride kapcsán korábban már láttuk, hogy ebből a törvényből itthon mennyit tartanak be. Fontos adalék, hogy a sokat kritizált gyermekvédelmi törvényhez nem rendeltek büntetési tételt a fentiek elkövetése mellé. A kérdés, hogy: a társadalom józan többsége mikor ébred rá a kormány farizeus politikájára,
mikor jön el az a pont, amikor kitiltják ezeket a szervezeteket a fesztiválokról?
Meddig előzheti a profit az embert?
A válasz 2023 nyarán nagyon egyszerűnek, egyértelműnek és elkeserítőnek tűnik.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!