Súlyosan egészségkárosító NMP-oldószer jelenlétét mutatta ki a Greenpeace kezdeményezte laborvizsgálat a gödi Samsung-gyárak környékén – közölte a környezetvédő szervezet csütörtökön. Azt írják, a születendő gyermekek egészségére veszélyt jelentő N-metil-pirrolidon (NMP) nevű vegyületet az akkumulátorgyártásban is használják, az súlyos szemirritációt okozhat, valamint irritálhatja a bőrt és a légutakat – adta hírül a Telex.
A szennyvíz még február 21-én ömlött a szántőföldekre egy csőtörés következtében. A helyszínre siető Greenpeace két ponton is mintát vett a szennyvízből, majd azt az Eurofins Magyarország laboratóriumába küldték vizsgálatra.
A vizsgálatok mindkét mintában 200 mikrogramm/liter mennyiségben mutatták ki az NMP jelenlétét
– állítja a Greenpeace.
A Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a lap megkeresésére azt írta, vizsgálják az esetet. „A katasztrófavédelem minden hozzá érkező bejelentést kivizsgál, a szükséges intézkedéseket az adott ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező igazgatóság megteszi. A kérdésükben jelzett bejelentés ma délután megérkezett, vizsgálata megkezdődött” – fogalmaztak.
Nem is lenne keresnivalója a szennyvízben
A Greenpeace kihangsúlyozta, a szóban forgó NMP uniós korlátozás alá esik, használata külön engedélyhez kötött. “Ennek nem lenne keresnivalója a szennyvízben” – fogalmaztak. Hozzátették, azt nem tudják bizonyítani, hogy a szennyvíz melyik vezetékből jött, tehát nem biztos, hogy a harmadik üzem építésére készülő Samsung-gyárból ömlött a szántóföldre.
Korábban már volt probléma az NMP-vel, amit a gödi talajvízben és a levegőben is megtaláltak, de fehér hab is megjelent egyes gödi utcákban.
Egyértelműen az állami szervek feladata lenne kivizsgálni az esetet, ezért a zöldszervezet követeli, hogy azonosítsák a szennyezés eredetét. Szerintük, ha bebizonyosodik, hogy a gyár a főszennyező, akkor “biztosítani kell, hogy ne történjenek további szennyezések”. (Jó kérdés persze, ez mennyire fogja érdekelni a kormányt, hiszen a külföldi gyárak esetében a sorozatos szabályszegéseknek sem lett semmi érdemi következménye, miközben a magyar kisvállalkozókat a legapróbb hiba miatt is megfojtja az állami bürokrácia – a szerk.)
A Greenpeace persze reménykedik. Azt akarják kiharcolni, hogy erősítse meg a kormány a hatóságokat, hogy felléphessenek ilyen esetekben, elrettentő büntetések szülessenek szennyezés esetén, folyamatos legyen a környék monitorozása, transzparensen működjenek a legmodernebb technológiát alkalmazó üzemek, valamint az akkugyárakról a lakosság bevonásával döntsenek.
Ezenkívül a Greenpeace adatigényléssel fordult a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.-hez, a katasztrófavédelemhez, a Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz, illetve Göd Város Önkormányzatához.
Fotó: Greenpeace
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!