daextlwcn_print_scripts(false);

Illegális dohányüzemen ütöttek rajta a minap Kárpátalján az ukrán belügyi szervek a munkácsi járásban – tudta meg a Magyar Jelen. A “fusi” cigarettagyárat egy elhagyatott istállóban rendezték be, ahol éjjel-nappal dolgoztak, két műszakban, műszakonként négyen is. Így naponta 20 ezer doboz illegális dohányterméket állítottak elő, amit főként a nyugat- és közép-ukrajnai piacra juttattak. A kárpátaljai csempészbiznisz köztudottan a legnagyobb magyargyűlölő ukrán politikus, Viktor Baloga klánjához köthető, amely évtizedeken át érinthetetlen volt Ukrajnában. Ehhez képest a mostani razzia már nem az első az utóbbi két évben, ahol bebuktatták Baloga embereit. Egyes források szerint Balogáék túl messzire mentek és más, náluk komolyabb  érdekköröket sértettek. De beszélnek arról is, hogy a csempészet és más korrupciós tevékenységek újraosztása történik éppen. Legalább ugyanekkora a lehetősége annak is, hogy a Baloga-klán meggyengülése mögött a magyar kormánnyal jó kapcsolatot ápoló, kárpátaljai magyarsággal békés együttélésre törekvő Viktor Mykita áll. 

Az ukrán adóhatóság és más belügyi szervek is óriási fogásként közölték a héten, hogy rajtaütöttek egy istállóban működő illegális dohánygyáron a munkácsi járásban. Összesen 5 millió hrivnya értékben foglaltak le különböző dohánytermékeket, amelyeket a nyugat- és közép-ukrajnai piacra szántak. A kiadott közlemények szerint az üzemben naponta akár 400 ezer szál, azaz 20 ezer doboz cigarettát is gyárthattak, amit minden egyes nap több busszal szállítottak el az elhagyatott istállónak álcázott dohánygyárból.

Egy fontos kérdésről azonban nem szólnak ezek a közlemények… Arról, hogy mióta folyhatott itt és mellesleg más helyszíneken is az illegális cigarettagyártás és egyben -csempészet, ugyanis a dohánytermékekből nem csak a belföldi, hanem külföldi piacokra is jutott bőven. Ehhez pedig több kell, mint pár sofőr meg műszakonként négy ember, akik cigit sodornak, majd buszokra pakolnak.

Az istállónak álcázott “fusi” dohánygyár helyi információink szerint Munkács közelében, egy Szerednye melletti területen működött.

Egymás után buktak le Ukrajnában és Magyarországon Balogához köthető csempészek

Az utóbbi két évben több hasonló fogás, rajtaütés volt, amely a Baloga-klán évtizedeken át működő tevékenységében zavarokat okozott. 

Néhány hete a Kárpátaljáról Magyarországra csempészcigarettát szállító drónok indítóállomását is felfedezték, majd a magyar határon egy vasércet szállító tehervonatban foglaltak le több ezer csomag cigarettát. 

2023 szeptemberében Záhonynál a magyar pénzügyőrök fogtak el egy 700 millió forint értékű elfbar-szállítmányt. Az a rakomány Németországból érkezett repülőn, csomagküldő szolgálatokon keresztül a Liszt Ferenc Repülőtérre, a légikikötőből már közúton utaztatták a csomagokat egy záhonyi címre. Amikor a nyomozók rajtaütöttek a szállítmányon, éppen négy raklapnyi árut pakoltak le és szortíroztak. A hírekben csak annyi szerepelt, hogy a feltételezett megrendelő külföldön tartózkodik és elfogatóparancsot adtak ki ellene. Három személy, Stont Volodimir és Chipka Sergii került fel akkor a körözési listára, mindketten ukrán állampolgárok, illetve a harmadik, Balogh Sándor magyar állampolgár. Egy szerencsi férfi. 

A police.hu-ra felkerült körözések

Kárpátaljai körökben azt is beszélték, hogy a záhonyi parkolót, ahol az átpakolások zajlottak, egy szlovák cég bérelhette, persze Balogáék strómanján keresztül. Elterjedt, hogy Viktor Baloga akkor személyesen mehetett Németországba tárgyalni ügylete sorsáról… 

Érdekes, hogy szintén a tavalyi évben egy szállítmányozó cég 18 darab kisbuszt vásárolt és szállított át Baloga egyik cégének egyik munkácsi telephelyéről Szlovákiába.

2023 tavaszán a korábbi ukrán államfő, Petro Porosenko tulajdonában álló Roshen csokoládégyárnál fogtak el több kamionnyi cigarettaszállítmányt – erről a Tik-Tokon is jelentek meg videók. Az ügy hatalmas botránynak indult, aztán valamiért mégis elült.

A kis Balogát nyáron korrupciós ügyben őrizetbe vették, azóta is kényszerintézkedés alatt áll

Nem úgy a kis Baloga, Andrij és társai korrupciós ügye. A nyáron, június végén vette őrizetbe az Ukrán Biztonsági Szolgálat Munkács polgármesterét, valamint Mihajlo Lanyot, a Munkácsi Járási Tanács elnökét. A gyanú szerint a munkácsi stadion és további három hektár földterület eladásával 100 millió hrivnya kárt okoztak a városnak. Ugyan néhány napon belül óvadék fejében elengedték őket, de Andrij Baloga azóta is kényszerintézkedés alatt áll. Az akcióban a kárpátaljai politika és gazdasági elit több meghatározó szereplőjénél is házkutatásokat tartottak. Szlovákia Ungváron tartózkodó tiszteletbeli konzuljánál, Oleh Adamcsuknál és testvérénél, Igornál, valamint a kárpátaljai területi tanács egykori képviselőjénél és az Ungváron működő szálloda tulajdonosánál. 

Andrij Balogát őrizetbe vette az SBU, Fotó: Kárpátaljalap.net

Csak a magyar és az ukrán hatóságok és szolgálatok együttműködésével számolható fel a Baloga-klán csempészbiznisze

Ukrán politikai elemzők két különböző magyarázattal álltak elő eddig arra, vajon miért mérnek most egymás után több csapást a Baloga-klánra és a kárpátaljai ukrán elitre. Az egyik álláspont szerint a történtek összefüggésben állhatnak azzal, hogy a takarmánybázis csökkenése, valamint a háború miatti gazdasági helyzet már nem bír el két hatalommal, a központival és a regionálissal. Ezért most egyfajta újraosztás történik.

A másik lehetséges magyarázat arra, hogy az ukrán hatóságok felvették a harcot a Baloga-klánnal, a Magyarországgal való kapcsolatok erősödése, amely mögött Viktor Mykita áll. Mykita, aki korábban az SBU tisztje volt, jelenleg Kárpátalja kormányzója. Viktor Mykita jó kapcsolatot ápol a magyar kormányzattal és több alkalommal is felszólalt a kárpátaljai magyarok érdekében, elnypmásuk ellen. Mások mellett Viktor Mykita volt az is, aki az Andrij Baloga utasítására történt botrányos munkácsi turuldöntés után is azonnal kiállt a magyar álláspont mellett.

A kárpátaljai csempészetet uraló klán magyar csempészekkel is összejátszik. Sőt mi több, Balogáék több régi megbízható embere már Magyarországon él és innen irányítja az üzletet. Az ukrán csempészkirályok megbuktatása, amely egyben a kárpátaljai magyarság elnyomás alóli felszabadulásához, a sokkal jobb ukrán-magyar kapcsolatokhoz is hozzájárulna, egyértelműen csak az ukrán és magyar hatóságok, belbiztonsági, nemzetbiztonsági erők együttműködésével lehetséges.

Botrány! Magyar rendszámú buszból vadásznak hadkötelesekre Kárpátalján (+VIDEÓ)

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);