daextlwcn_print_scripts(false);

Az Európai Unió vezetőinek nem hivatalos munkavacsoráján nem született politikai megállapodás az EU intézményeinek vezetőiről.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben kedd hajnalban azt mondta: noha megállapodás nem született, a munkavacsora „jó alkalom volt a véleménycserére, az európai parlamenti választások eredményének áttekintésére és a jövő hét második felére tervezett brüsszeli csúcstalálkozó előkészítésére” – derül ki a 444.hu cikkéből.

Szerinte az informális találkozó célja nem a vezető pozíciókról szóló döntés volt, hanem a jelöltekről folytatott „mélyreható eszmecsere.” További egyeztetésekre lesz szükség a következő héten. A június 27-28-i EU-csúcson kell majd dönteni az uniós csúcsvezetőkről és meghatározni az EU 2024-2029-es stratégiai menetrendjét.

Az MTI szerint Ursula von der Leyen, a leköszönő Európai Bizottság elnöke és az Európai Néppárt (EPP) politikusa, a tagállami vezetők többségének támogatását élvezi.

Az Európai Tanács élére António Costa, volt portugál miniszterelnök kerülhet, míg Josep Borrell utódja Kaja Kallas észt miniszterelnök lehet az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjeként.

Hétfő este ült össze először az Európai Tanács az európai parlamenti választások után. Emmanuel Macron szerint a vezetői pozíciókról szóló döntésnek „még érnie kell,” de közel van a megállapodás. A Renew frakció jövőjéről azt mondta: „a dolgok rendben vannak,” ami jó esélyt ad Kaja Kallasnak a kül- és biztonságpolitikai főképviselői posztra.

Orbán támogathatja Ruttét

Mark Rutte holland ügyvivő kormányfő Brüsszelben kétoldalú egyeztetést folytatott a magyar miniszterelnökkel, ami „jó hangulatú volt” és „óvatosan optimista”,  hogy megkapja Magyarország támogatását a NATO-főtitkári pályázatához. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök szerint az Európai Néppárt ereje nőtt a 2019-es választások óta.

A néppárti frakció tárgyalni fog arról, hogy a Tisza párt EP-képviselői csatlakozhatnak-e a csoporthoz.

Az Európai Bizottság elnökéről szóló javaslatot Charles Michel az Európai Parlament elé terjeszti, ahol legalább 361 képviselő szavazatára van szükség. Sikeres jelölés esetén az EP július 16-án szavazhat.

(444 nyomán)

Kiemelt kép forrása: NIKOS OIKONOMOU/Anadolu via AFP

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);