Vannak olyan szereplők, akik az európai és a kínai gazdaság szétválasztásán dolgoznak, ami lényegében megölné a kontinens amúgy is nehéz helyzetben lévő versenyképességét. Ma azért vagyunk Pekingben, hogy ennek ellentartsunk, mi még szorosabb, erősebb, sikeresebb, hatékonyabb gazdasági együttműködést sürgetünk Európa és Kína között. Ez a garancia a hosszú távú gazdasági növekedésre – írta Facebook-oldalán Szijjártó Péter, mielőtt Kínába repült.
Maga a felvetés egyébként csodálatosan hangzik, hiszen az óriási Kína feneketlen étvágyával tökéletes piaca lehetne a magyar mezőgazdasági termékeknek. A gond csak az, hogy ilyesmiről szó sincs, hiszen 33 évvel a rendszerváltásnak nevezett színjáték után hazánk már alapvető mezőgazdasági cikkekből is behozatalra szorul.
Nem, a „gazdasági együttműködés” a gyakorlatban azt jelenti, hogy még több szennyező gyár telepedhet meg hazánkban, még több kínai érkezhet és vásárolhat földet vagy ingatlant. És, hogy mi mit nyerünk ezen? Szokás szerint, semmit – leszámítva egy szűk réteget, természetesen. Vagy tényleg elhisszük, hogy egy tradícióitól és erkölcseitől megfosztott, maoizmussal vegyített kommunizmussal mérgezett, materialista társadalom majd tisztelni fogja a magyar termőföldet, és mindent elkövet annak érdekében, hogy a mérgező hulladékaival ne szennyezze a természeti kincseinket? Mikor saját országukban sem figyelnek oda erre, majd pont nálunk? Komolyan gondoljuk, hogy egy feltörekvő nagyhatalom partnerségre törekszik, és nem kizsákmányolna éppen minket, mikor mindenhol máshol ezt teszi?
„Szerencsére” Kína törekvései egybeesnek a Fidesz-kormány törekvéseivel, ami lényegében egy mondatban összegezhető: hazánk gyarmatosítása az Unió kapuit szélesre tárni a vörös sárkány előtt.
„Ez nemcsak garancia a hosszú távú gazdasági növekedésre, de munkahelyek tízezreit is eredményezi országszerte. A kínai Egy övezet, egy út kezdeményezés mindig is külpolitikánk fókuszában lesz, ugyanis egybeesik a magyar stratégiával, ami a konnektivitásban és az erős kelet-nyugati együttműködésben hisz” – írja Szijjártó.
De vajon azok az új munkahelyek kiknek készülnek? Mert, a debreceni akkumulátorgyárban első körben kínaiak fognak dolgozni, ahogyan ezt a Párt már közölte is a kormánnyal, aki jó képet vágott hozzá. Második körben pedig jöhetnek a kirgizek, filippínók, vietnámiak, meg ki tudja, még kik. Mert a magyar adófizetők pénzéből készülő külföldi üzemek nem a magyar munkásnak épülnek.
Szijjártó bejegyzéséből az is kiderül, az Orbán-kormány itt sem állt meg. Az „Övezet és Út” együttműködésén kívül „ipari és befektetési együttműködési megállapodást” is kötnek. A szóhasználat itt megint érdekes, hiszen aligha jelenti majd azt, hogy magyar befektetők jelennek meg a kínai piacon. Vagyis, várhatóan ez is egy igen egyoldalú „együttműködés” lesz, amit a szaknyelv sokkal inkább „gyarmatosításnak” szokott nevezni. Ezen felül egy hároméves „oktatási együttműködésről” is tárgyalnak, azaz még több kínai érkezhet hazánkba tanulni. Ami rejtély, hogy miért jó nekünk, de valakinek biztos megéri.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!