Csütörtök este megjelent a kormány rendelete az okostelefonok és egyéb okoseszközök iskolai használatának korlátozását illetően. A szabályozás tisztázza, hogy miként kell eljárniuk a tanároknak. Vannak olyan tárgyak is, amelyeket mostantól tilos lesz bevinni az iskolába – írja az Index.
Először pár napja jelent meg társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezete annak a rendeletnek, amely többek közt az iskolai mobiltelefon-használatot is szabályozza. A belügyi tárca utóbb egy részletes indoklással is előállt azzal kapcsolatban, hogy miért van szükség a felvázolt lépésekre.
A Magyar Közlöny csütörtök esti számában most meg is jelent a rendelet, Orbán Viktor aláírásával. A szabályozásból kiderült, hogy a telekommunikációs eszközöket be lehet ugyan vinni az iskolába, de a használatukat korlátozzák.
A rendelet szerint tehát az okostelefonokat és egyéb okoseszközöket ugyan a diákok magukkal vihetik az oktatási intézményekbe, de a nap elején, a tanítási órák megkezdése előtt (vagy kollégiumban a foglalkozás megkezdése előtt) le kell adniuk azokat.
Az eszközöket – a házirendben meghatározottak szerint – a nap végén visszakapják a tanulók. A rendeletben ezen kívül konkrétan szerepel az is, hogy „A használatában korlátozott tárgyat az átvételt követően a nevelési-oktatási intézmény által a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni”, és e tárgyat „a házirendben meghatározott személy veszi át és tárolja visszaadásáig”.
Mit lehet bevinni, és mit nem?
A rendeletben konkrétan úgy fogalmaztak, hogy a tanítási napon „használatában korlátozott” tárgyaknak minősülnek: a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok –, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök.
Az előírás az általános iskolákban, középiskolákban, kollégiumokban és szakiskolákban egyaránt érvényes. Ezzel kapcsolatban konkrétan úgy fogalmaztak, hogy a szabályozás hatályos:
- „Az általános iskola 1–8. évfolyamán,
- a gimnázium 5–12. évfolyamán,
- a szakgimnázium 9–13. évfolyamán,
- a foglalkozások ideje alatt a kollégiumban,
- a foglalkozások, tanórák ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – az alapfokú művészeti iskola minden évfolyamán vagy
- a tanórák, a szakmai oktatás, illetve a szakképesítésre felkészítő szakmai képzés szerinti foglalkozások ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – a szakiskola minden évfolyamán.”
Ezen kívül vannak tiltott tárgyak is, amelyeket egyáltalán nem lehet bevinni az iskolákba. A rendelet szövegében konkrétan az áll, hogy „nevelési-oktatási intézménybe a tanuló által nem vihető be:
- a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti közbiztonságra különösen veszélyes eszköz,
- azon tárgy, amelynek birtoklása a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvényben vagy
- a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben foglaltak szerint büntetendő, vagy
- a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető termék”.
Ezeknél a tárgyaknál a tanár felszólíthatja a diákot, hogy adja át, és szükség esetén a szülőt, a „nevelési-oktatási intézmény rendjének fenntartásában közreműködő személyt” (pl. iskolaőr), vagy akár rendőrt is értesíthet.
Végül a rendelet legvégén az is szerepel, hogy kivételes esetben, különleges engedéllyel mégis bevihetőek és használhatóak az említett tárgyak az iskolában, de szigorú feltételek mellett: ez esetben a pedagógusnak kötelező rögzítenie a tanulmányi rendszerben „a birtoklás és a használat célját, az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá a birtokolható tárgyat”.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!