Folytatódnak Magyarország kísérletei, hogy vétókkal és zsarolással bénítsa meg az Európai Unió külpolitikáját, és azzal, hogy Brüsszel ennek nem szab gátat, normalizálja ezt a magatartást – írta véleménycikkében Gabrielius Landsbergis volt litván külügyminiszter, amit a HVG szemlézett.
Landsbergis természetesen Magyarország Ukrajnához fűződő viszonyát bírálta, s nem érti, miért akadékoskodik hazánk minden egyes szavazás előtt holmi „kisebbségi jogokkal”, meg „korrupcióval”. Ezzel mintegy el is szólta magát, hogy se őt, se globalista elvtársait nem érdeklik az őshonos kisebbségek jogai. Egy cél lebeg a szemük előtt: teljesíteni Ukrajna minden követelését. Feltétel nélkül.
A volt külügyminiszter szerint a magyar vezetést „meg kell büntetnie az EU-nak”, mivel, ha hagyja ezt a fajta viselkedést, azzal „normalizálja a zsarolást”. Tehát, amikor az EU zsarolja pl. Lengyelországot, hogy ha „normális övezeteket” hoznak létre, akkor egy fillér EU-s pénzt sem kapnak, az rendben van. De, ha a magyarok mondják azt, hogy igen kívánatos lenne, ha Ukrajna nem üldözné tovább az etnikai kisebbségeit, azt „meg kell torolni”.
Landsbergis azt is aggályosnak tartja, hogy egyre több országnak kezd elege lennie a feltétel nélküli ukrán imádatból. Szerinte ennek az az oka, hogy Magyarország „tagállamokat toboroz a bénító tengelyhez”, amely „az egység elvét, az európai projekt alapját kiforgatta és fegyverré tette”. Liberáliséknál tehát továbbra sem kívánatos az ellentétes vélemény, amit illik csírájában elfojtani.
Mint írta, az EU ettől függetlenül nem tehetetlen ebben a helyzetben, majd az uniós alapszerződés 7-es cikkelye szerinti jogállamisági eljárásra hivatkozott, amely szerint amennyiben az egyik tagállammal szemben fennáll az európai értékek súlyos megsértésének „egyértelmű kockázata”, és ez a veszély megerősítést nyer, az Európai Tanács pedig megállapítja a jogsértést, a tagállamra szankciókat lehet kiszabni, beleértve a szavazati jog felfüggesztését is. Tehát, egy olyan gumiszabályzatra hivatkozva szankcionálná hazánkat a globalista politikus, melybe gyakorlatilag bármit bele lehet magyarázni.
„Ez az eljárás azonban nehezen végrehajtható, mivel a vádlott kivételével valamennyi tagállam kollektív hozzájárulása szükséges hozzá” – fogalmazott Landsbergis, aki szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy más, „kevésbé elkötelezett bomlasztók” meghátrálnának, ha látnák, hogy Magyarországgal példát statuálnak. E sorokat olvasva akaratlanul is felmerül a kérdés a laikusokban: Most akkor valójában ki is zsarol, kit?
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!