Miután kemény munkájának és sikeres kampányának köszönhetően László Attilát Pilis polgármesterévé választották, a Magyar Önvédelmi Mozgalom fejezetében is új élet kezdődött, hiszen az újdonsült polgármester távozott a szervezet éléről. Utódjával, Bartal Andrással beszélgettünk, eddigi életútjáról, elképzeléseiről, valamint a MÖM jövőjéről.
– Első körben, mesélnél magadról, mióta vagy a nemzeti oldalon?
– Már egészen kicsi korom óta nemzeti neveltetést kaptam, amitől később sem fordultam el. Ebből adódik, hogy mindig is figyelemmel követtem a nemzeti tábor tevékenységét. Gondolom, azon sem fogsz meglepődni, ha azt mondom, az igazán nagy fordulópontot számomra 2006 jelentette. Akkor határoztam el, hogy tevékenyen is részt akarok venni a magyarság védelmében. 2009-ben pedig beléptem a Magyar Gárdába, melynek egészen 2018-ig a tagja is maradtam.
Emiatt aztán igen viharos évek következtek, folyamatos atrocitások értek minket, a szervezetet végül betiltották, mi azonban kitartottunk. 2018-ban volt egy kisebb inaktív időszakom, ám ez nem tartott sokáig. 2019-ben már csatlakoztam is a Magyar Önvédelmi Mozgalomhoz. Rá három hónapra kért fel László Attila, hogy legyek a MÖM budapesti vezetője, amit tisztelettel elfogadtam. Később a MÖM hét főből álló országos döntéshozói testületébe is beválasztottak.
Október 1-től, mint ismert, László Attilát Pilis polgármesterévé választották, ő pedig azon a véleményen volt, hogy a két feladatot nem tudja hatékonyan ellátni, így arra a következtetésre jutott, hogy a Magyar Önvédelmi Mozgalom élére egy új országos vezetőt kell választani. Előterjesztésében László Attila engem javasolt erre a posztra, amit a döntéshozók egyhangúlag el is fogadtak.
– Vannak már esetleg konkrét terveid a MÖM-el kapcsolatban?
– Természetesen. Először is az aktivitásunkat kell visszahozni. 2024 tavasza, illetve nyár eleje, szervezetünket is komoly kihívások elé állították. Számos tagunk ugyanis jelöltként indult az önkormányzati választásokon, a kampány pedig teljesen felemésztette az idejüket, ami egyértelműen a MÖM aktivitásának rovására ment, ami egy másik negatívumot is magával hozott: sok tagunk inaktivitásba fordult. Első, és legfontosabb feladatomnak tekintem felrázni a tagságot, az állományunkat nem csak stabilizálni szeretném, hanem megerősíteni, létszámát felduzzasztani.
Mivel minden szervezet alapvetően pénzből él, így az anyagi forrásaink növelését is fontos feladatnak tekintem, hiszen minél több forrásból gazdálkodunk, annál hatékonyabban tudunk működni. Tevékenyebben tudjuk végezni azokat a munkákat, feladatokat, amiket eddig is csináltunk és csinálunk a mai napig. Most például egy kisbuszra gyűjtünk, mert amivel eddig jártuk az országot, adakoztunk stb, az már elég megviselt, hogy úgy mondjam. Legalább félmillió kilométer van benne, így mindenképp megérett a cserére.
Bartal András
– Van arra ötleted, hogyan valósítható meg az anyagi források növelése?
– A Magyar Önvédelmi Mozgalom jelentős részt adományokból működik, ezeket az oldalunkon feltüntetett számlaszámunkra lehet utalni. Meggyőződésem, ha széles tömegekhez el tudunk jutni, ha be tudjuk nekik mutatni, milyen munkát végzünk, akkor többen érzik majd úgy, hogy szeretnének segíteni minket a munkánkban. Ehhez azonban sokkal hatékonyabban kell használnunk a közösségi médiát. Itt nem is elsősorban a Facebookra gondolok, hanem inkább a TikTokra, Youtube-ra, de nyilván minden platform számít. Sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektessünk arra, hogy bemutassuk, milyen sokrétű tevékenységet folytatunk. Nem elég jól, és keményen dolgozni, de ez el is kell, hogy jusson az emberekhez.
– Mennyiben várható “arculatváltás” a MÖM-ben az irányításod alatt? Korábban főleg a karitatív tevékenységeken volt a hangsúly. Ez változni fog?
– Igen. Továbbra is folytatjuk természetesen a karitatív tevékenységeinket, de a MÖM nem egy jótékonysági szervezet, annál sokkal több. Mi egy mozgalom vagyunk, éppen ezért a jövőben jóval hangsúlyosabban szeretnénk foglalkozni például a gyermekvédelemmel. Ezt egyébként már idén nyáron el is kezdtük. Ezen felül pedig továbbra is az egyik fő problémakör a közbiztonság kérdése lesz. Mivel a gyermekvédelem mellett a közrend is kiemelt fontosságú számunkra. Ezek lesznek a prioritásaink. De, ha a jövőben érkeznek felajánlások vagy adományok a MÖM számára – itt elsősorban segélycsomagokra stb. gondolok -, azokat természetesen célba fogjuk juttatni. De nem gondolom, hogy a Magyar Önvédelmi Mozgalomnak ez kellene legyen a főprofilja. Sokkal inkább egy cselekvő, ha úgy tetszik, mozgalmi jellegű szervezetet szeretnék építeni.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!