Sokszor látunk, hallunk olyan társadalmi célú hirdetéseket, vagy a közösségi oldalakon fizetett hirdetéseket, amelyek arról szólnak, hogy a kormány egy-egy intézkedésének köszönhetően mennyi pénzt hagy a magyar családoknál. Arról azonban már nem esik szó, hogy míg a kormány az egyik kezével ad, addig a másik kezével milyen intézkedésekkel, honnan, mennyi pénzt vesz el. Ilyen intézkedés a január elsejével életbe lépett jövedéki adó emelés is. Másfél éve arról szól a kormányzati kommunikáció, hogy Brüsszel miatt kell emelni az üzemanyagok jövedéki adóját, de ha jobban utánajárunk, akkor láthatjuk az Európai Unió honlapján, hogy mennyi is valójában az EU által elvárt jövedéki adó. A gázolaj esetében 33 eurocent, a benzin esetében pedig 36 eurocent literenként, ami a jelenlegi árfolyammal számolva, 17-18 forinttal magasabb, indokolatlan emelést jelent. Nem szólnak arról sem a kormányzati hírek, hogy az EU-s irányelvekben meghatározott adómérték 2010 óta változatlan – írja közleményében Szajlai János, a Mi Hazánk Energetikai kabinetjének alelnöke.
A politikus szerint, ha figyelembe vesszük azt is, hogy
Magyarországon egyedülálló módon az adót is megadóztatják és a jövedéki adóra még rárakódik az ÁFA is,
akkor – jelen állás szerint – literenként 20-22 forintos indokolatlan emelést hajtott végre a kormány. Szajlai szerint, noha próbálják elbagatelizálni, hogy csak pár forintról van szó, összességében ez iszonyatosan nagy összeg. „A NAV honlapján közzétett üzemanyag-eladási adatok alapján, a tavaly januári eladással számolva – amikor 495 millió liter üzemanyag fogyott a hazai kutakon -, ez 10 milliárd 800 millió forint, az egész éves eladást nézve, pedig jóval több mint 5 milliárd 600 millió liter, ami 123 milliárd 200 millió forint indokolatlan kiadást jelent a magyar családoknak” – mutat rá.
„A Mi Hazánk ezért elvárja a kormánytól, hogy az évek óta tartó, értelmetlen rendeleti kormányzást fordítsa végre a magyar emberek hasznára, és úgy módosítsa a jövedéki adó mértékét, hogy az összhangban legyen a forint-euró árfolyammal. Továbbra is elvárjuk, hogy a kormány csökkentse a világrekorder ÁFA mértékét, illetve az adót ne adóztassa, tehát ne terhelje a jövedéki adót az ÁFA mértékével” – zárul a közlemény.
Magyar Jelen
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!