daextlwcn_print_scripts(false);

Nem először hallani már, hogy gondok vannak a dunaújvárosi Dunaferr körül, évek óta tartó kálváriáról van szó. Pedig a nagy múltú dunai vasmű kiemelt fontosságú nemzetstratégiai szempontból is, éppen azért óriási bűn, hogy mivé hagyták válni az elmúlt években – fogalmazott Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének elnöke.

„Az 1949-ben alapított vasmű, mely az 1980-as években érte el kapacitásának felső határát, további fejlesztéseket igényelt volna már akkor, ez nem történt meg, de még így is lehet mondani, hogy kohászati-gépészeti komplexuma, Dunaújváros legnagyobb munkaadója volt még 2012-ig is. Pedig már 2002-ben megkezdődött a vasmű privatizációja. De 2012-től az orosz-ukrán átláthatatlan tulajdonosi viszonyok miatt egészen kaotikussá vált a helyzet. Míg 1980-ban 13 ezren dolgoztak a vasműben, napjainkra ez már csak maximum 3500 fő” –mutatott rá Lantos János.

„A rendezetlen tulajdoni viszonyok miatt a helyzet 2023-ban már teljesen tarthatatlanná vált, és megkezdődött a Dunaferr értékesítési folyamata, első lépésként a Fővárosi Törvényszék 2023. január 5-én elrendelte a Dunaferr felszámolását. Az év elején a brit Liberty Steel írt alá szándéknyilatkozatot a gyár újraindításáról. A meleghengermű újraindult, de a nagyolvasztót leállították, így acélgyártás sincs. Az acélbugákat Romániai gyárukból szállítják” – folytatta.

„Ez sem hozott megoldást, és itt egy nyílt szembenézésre volna szükség a kormány részéről, ugyanis nem volt titok, hogy a brit-indiai Liberty komoly likviditási gondokkal küzd, és ez most ki is csúcsosodott, a műszakos dolgozókat álló időre tették, így elveszik a bérük körül-belül egyharmadát, ez akár 150 ezer forinttal kevesebb pénzt is jelenthet, komoly válságba sorolva a munkásokat és családjaikat”

– nyomatékosította a politikus.

Hozzátette, félő, hogy az indai cég hosszabb távon vendégmunkások akar majd felvenni, és téves az a remény is, hogy a szintén városban lévő Hankookba mehetnének át a vasmű dolgozói, ugyanis az teljes mértékben vendégmunkásokra épül.

A Mi Hazánk szerint a helyzet tarthatatlan, a kormánynak lépnie kell, mert az út nem vezet sehová, meg kell fontolni, hogy olyan tulajdonost válasszanak a vasmű számára, amely tudja is vállalni a ráfordításokat, fejlesztéseket, és hosszabb távon cél kell, hogy legyen, hogy a dunai vasmű nemzeti tulajdonban kerüljön, ez alatt természetesen nem azt értjük, hogy például Mészáros Lőrinc cége megveszi, hogy nekik termeljen, hanem komoly innovációra van szükség, és tisztességes bérekre a dunai vasmű munkásainak, kiszámítható és biztos jövőkép – jelentette ki.

„Mert ahogy egykor Kossuth Lajos mondta, ipar nélkül a nemzet félkarú óriás. Mi is úgy gondoljuk, szükség van erős magyar iparra is.  Szolidárisak vagyunk a vasmű munkásaival, és igyekszünk eszközeinkkel elősegíteni, hogy pozitív irányba legyen elmozdulás”

– összegezte Lantos.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);