Átverésnek nevezte a tengeren felvett migránsok szétosztási mechanizmusáról született máltai megállapodást Matteo Salvini volt olasz belügyminiszter, a jobboldali Liga vezetője hétfőn, továbbá óvatosságra intett Luigi Di Maio olasz külügyminiszter is, aki szerint a szétosztás bejelentése ösztönözheti az indulásokat.
Matteo Salvini közösségi oldalán “árulásnak és inváziónak” nevezte a Giuseppe Conte vezette római kormány migrációs döntéseit. Hangsúlyozta, hogy “a háború elől menekülő kevesek segítése kötelesség, az olaszországi kikötők megnyitása az egész világ előtt azonban őrület”.
A politikus szerint utódja, Luciana Lamorgese jelenlegi belügyminiszter “port hint” az olaszok szemébe, amikor sikernek nevezi a máltai megállapodást. Mint mondta, ez “Olaszország számára égbekiáltó átverés (..) hol itt az eredmény? A Földközi-tenger ismét tele lesz NGO-hajókkal”.
Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kormánypárt vezetője a “lelkesedés” elkerülésére figyelmeztetett: “Ha elkezdjük azt mondani, hogy akárki érkezik Olaszországba, más európai országokba fogják szétosztani, azt kockáztatjuk, hogy még többen kelnek útra”. Di Maio kijelentette: “A migrációra nem a szétosztás a válasz, a migránsoknak nem kellene többet elindulniuk”.
Az olasz diplomácia vezetője bejelentette, hogy a következő napokban Tunézia, Algéria és Marokkó külügyminiszterével egyeztet a három állam Olaszországban tartózkodó, és gazdasági bevándorlónak minősülő állampolgárainak hazatoloncolásáról.
A szintén kormányerő Demokrata Párt (PD) volt politikusa, Matteo Renzi volt olasz kormányfő úgy vélte, a máltai megállapodás “előrelépés, de nem elegendő”. Hozzátette: “Szolidaritásra van szükség, és aki nem fogad be migránsokat, veszítse el az európai támogatásokat”.
Az Il Giornale olasz jobbközép napilap szerint egyértelmű, hogy a máltai megállapodás az NGO-knak kedvez. A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera is kiemeli, hogy a Máltán meghatározott elosztási mechanizmus kizárólag a civil hajók és a haditengerészet által fedélzetre vett migránsokra vonatkozik, miközben az Olaszországba érkezők több mint 80 százaléka másképpen ér partot.
Az Ocean Vikinget – az SOS Mediterranée és az Orvosok Határok Nélkül (MSf) közös hajóját – fedélzetén 182 emberrel, kedden várják a szicíliai Messina kikötőjébe. Öt EU-tagállam jelentkezett szétosztásukra. Ugyanez a hajó szeptember 14-én – akkor 82 emberrel – még nem köthetett ki: az olasz parti őrség szállította az embereket róla Lampedusa szigetére.
(Kitekintő)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!