Mint azt már több irányból hangoztatja a kormány: 2023 a spórolás éve lesz. A takarékoskodással nincsen baj, de ismét valahol hiba került a végrehajtásba és a folyamat, ami már régóta tart, egyre nagyobb kárt okoz az országnak – fogalmaz a Magyar Jelen egy tűzoltó olvasója, írását alább változtatás nélkül közöljük.
A megfogalmazás nem túlzó és valós. Az ország rendvédelmét már évek óta a létszám hiány is sújtja. Képzett rendőrök, tűzoltók és büntetésvégrehajtási dolgozók hagyják el a pályát a jobb boldogulás reményében és a beavatkozói állomány közt egyre többen vannak hosszabb betegszabadságon, táppénzen mert egészségük nagy mértékben romlik. A szervezet elhasználódik a szolgálatokban megért stressz, feszültség és terhelés miatt. Nagyon fontos megjegyezni azt, hogy ezek összeségének ellensúlyozására volt létrehozva a korkedvezményes nyugdíj lehetősége, amit viszont a kormány 2012-től eltörölt. Évről évre minden érdekvédelmi szervezet az elsők közt nevezi meg ezt a problémát, természetesen a szolgálatért fizetett tisztességtelen bérezéssel együtt.
Kiemelve a tűzoltóságok helyzetét a szervezet jelenleg több „sebből is vérzik”, de hiába jelzi a legfontosabb tömörülés: a tűzoltó szakszervezet a gondokat, felsőbb szinten ez senkit sem érdekel, vagy azt a reagálást adják, hogy nincs baj mert nincs panasz, vagy más esetben, hogy erre, meg arra jelenleg nincsen pénz. Ez a válasz vérlázítóan komolytalan annak tudatában, hogy a katasztrófavédelem vezetése túlszervezett és aránytalanul túlduzzasztott a tiszti állományt illetően! Egyszerű a képlet: több beavatkozó és kevesebb tisztre lenne szükség. Továbbá azok, akik 25-30 év szolgálati idejüket tisztességgel leszolgálták beavatkozóként a kárhelyeken, megmentettek több száz életet és anyagi javakat életük kockáztatásával, azok élhessenek a korkedvezmény lehetőségével, hisz a legdrágábbat ajánlották a társadalomért: az életüket.
Az utóbbi években, a tűzoltó hivatásban a benne dolgozók nap mint nap tapasztalják a negatív élményeket munkájuk során. A 24 óra szolgálat alkalmával számtalan esetben olyan helyzetekkel szembesülnek melyek nagyon elbizonytalanítják Őket a jövőt illetően. A megfélemlítés pedig mindennapos a tiszteket illetően. Megfelelő létszám hiányában többletfeladatokat hárítanak a kollégákra, amiknek a jogos járandóságát csak bíróságokon tudják a munkavállalók törvényesen visszakapni, ha vállalják a jogi procedúrát. Viszont az utóbbi időszakokban már ellátási nehézségek is felmerültek.
A teljesség igénye nélkül – mely az ország több pontján ugyanolyan problémát okoz – pár ilyen téma: toalettpapír hiánya, szappan és mosogatószer hiánya, sorozatos technikai gondok, üzemképtelen tűzoltóautók, laktanyák állapota, elvárt járműtisztaság de ehhez megfelelő minőségű és mennyiségű tisztítóeszköz és tisztítószer hiánya. Ideig-óráig sikerül orvosolni a gondokat, aztán ismét felszínre kerülnek. Sorozatos többmilliós tartozások a megyei igazgatóságok tekintetében és még lehetne sorolni. Azt a tényt viszont meg kell érteni, hogy minden finanszírozási probléma eredendője nem a végleteken lévő megyei igazgatóságok, parancsnokságok, hisz egy rendszer részei ők is, ahogy a legvégén lévő beavatkozói állomány is de a gondok, hiányosságok legfőképpen őket érintik.
Az országot irányító felelős, a kormány, akinek mindezt nem szabadna így hagynia. Más tekintetben bizalomvesztésre és a támogatottság teljes elvesztésére ad okot az, ha egy veszélyhelyzeti időszakban a kormány egyik intézkedésében a saját maga javadalmazását, ami már amúgy is írreális, még nagyobb mértékben emeli, nemhogy inkább azok bérezésén javítana érdemben, akik a leginkább ki vannak téve a kemény munka fáradságos elvégzésének. Ez nem csak a rendvédelemben dolgozókra vonatkozik mert mind az egészségügy mind az oktatás és más szférák aktív munkavállalói vannak ugyanilyen helyzetben.
Gyökeres és sokkal észszerűbb gazdasági döntéseket kellene hozni a rendvédelmet illetően (is), hisz ennek hiányában óriási veszélybe sodorja az országot a kormány. Meg kellene hallgatni és egyenlő félként kezelni a munkavállalói oldalt végre, nem pedig elodázni a problémákat, gondokat. A párbeszédet új alapokra kell helyezni és így olyan úton lehetne elindulni végre mely szilárd kiindulási pontot jelenthet egy ország irányításának!
(Kiemelt kép: Getty Images)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!