Még 2016-ban fordult a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) egy magyar érintett, aki szerepelt az adóhatóság rendszeresen közzétett listáján azok között, akiknek 180 napon túli, 10 millió forintnál nagyobb az adótartozása. Itt a tartozás összege, neve és az adóazonosító jele mellett a lakcíme is szerepel az érintetteknek – adta hírül a 24.hu.
Akkor a strasbourgi kamarai ítélet nem mondott ki alapjogsértést, ám fellebbezés után az EJEB nagykamarája felülbírálta a döntést. Ők úgy ítélték meg, „alapjogokat sért”, hogy a több mint 10 millió forintnál nagyobb adótartozása miatt „szegény szabályszegő” adatai nyilvánosságra kerültek. A Hvg még olyan abszurd dolgokat is összehordott, mint hogy a név és lakcím nyomán majd „dühös polgárok” mennek számon kérni az adóelkerülőt, hogy „miatta ilyen az egészségügy”, és hasonlók…
Az EJEB nagykamarája pedig úgy értékelte,
az adóslistát előíró jogszabály alkalmazása az Emberi Jogok Európai Egyezménye 8. cikkének, azaz a magán- és családi élet, valamint az otthon tiszteletben tartásához való jog megsértésének számít.
A nagykamara döntése ellen fellebbezésnek nincs helye.
A döntés csak a konkrét érintettre vonatkozik, aki közben elévülés miatt lekerült a listáról, de azt jelenti, hogy ezentúl bárki pert indíthat, ha felkerül a közzétett adóslistára. Kártérítést viszont nem ítéltek meg a számára.
A NAV-nak viszont addig publikálnia kell ezt a listát, ameddig az erről szóló törvényt meg nem változtatják. Így valószínűleg jogszabályt kell majd módosítani.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!