Karácsony előtt pár nappal került nyilvánosságra a hír, miszerint a makói Continentalban felmondásra késztethetnek egy olyan dolgozót, aki egészségügyi állapota miatt nem tudja tovább ellátni munkáját, legalábbis fennáll ennek eshetősége. A dolog pikantériája, hogy maguk a munkakörülmények vezettek oda, hogy ilyen állapotba került.
Tudnunk kell azt is, hogy erre a Munka törvénykönyvének módosítása ad lehetőséget, ugyanis 2023-tól számos változást vezetett be a kormány. Az ellenzéki pártok közül a Mi Hazánk Mozgalom több alkalommal tiltakozott ez ellen, Lantos János a szavazás napján azt mondta, amint lehetőségük adódik, ezt a módosítást „meg fogják semmisíteni”.
A többi között olyan módosítást hajtottak végre a Munka törvénykönyvén, hogy lehetőséget adnak a munkáltatónak arra, hogy már az eddigi 7 szabadon felhasználható szabadnapjairól sem rendelkezhet önállóan a munkavállaló. Ugyanis „gazdaságilag különleges okra” hivatkozva a munkáltató ezt megtagadhatja tőle. A másik változtatás, amely széles körben felháborodást váltott ki, hogy a megváltozott munkaképességű embereket gyakorlatilag végkielégítés nélkül kirúghatják.
A gyakorlatban ezt úgy oldják meg, hogy elküldhetik őket fizetetlen szabadságra, így belekényszerítik őket a felmondásba, s így már el is szállt a lehetősége a végkielégítésnek. Nagyon úgy tűnik, ilyen folyamat indult el a makói gyárban is.
Még november elején a Magyar Szakszervezeti Szövetség közleményében írta:
„A módosítás értelmében így a munkáltató költségek nélkül várhatja meg, hogy az adott munkakörre egészségi okból alkalmatlan munkavállaló maga szüntesse meg munkaviszonyát, megfosztva ezáltal a felmondási időre és végkielégítésre vonatkozó jogosultságoktól.”
(szeged.hu)
Az esettel kapcsolatban a Magyar Jelen megkereste Radics Gábort, a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség elnökét, aki megerősítette, hogy szerinte is erről lehet szó. A szakszervezeti elnök úgy látja, az egészségügyi állapota egyértelműen a munkakörülmények miatt változott meg, és már régóta nem tudott dolgozni. Elsőként azonban nem foglalkoztatási megbetegedést, hanem egészségügyi alkalmatlanságot állapítottak meg nála. Korábban úgy volt, hogy ebben az esetben a munkáltató köteles más munkakört ajánlani számára, vagy felmondani és végkielégítést fizetni.
– Most beszéltem éppen a kollégával, már bent fekszik kivizsgáláson a kórházban, de iparkodnia kell, mert 15-én lejár a táppénzjogosultsága és kifizettetik vele az ellátást. Gyűlik a bizonyíték, hogy a munkavédelmi cipő és a túlterhelés okozhatta az egészségromlását, de a cég gyakorlatilag a füle botját sem mozgatja, most úgynevezett „igazolt, nem fizetett távolléten” van szegény
– összegezte gondolatait.
(Kiemelt kép: szeged365.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!