daextlwcn_print_scripts(false);

Kommunista Kína közölte, “dömpingellenes vizsgálatot indít” az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval szemben az európai és amerikai vegyianyag-behozat területén. A kereskedelmi minisztérium vasárnap bejelentette, hogy vizsgálja a fogyasztói elektronikai és autóiparban széles körben használt hőre lágyuló polioximetilén-kopolimer behozatalát az EU-ból, az Egyesült Államokból, Japánból és Tajvanról. Ez egyértelmű jele annak, hogy a kommunista rezsim megtorlásokra készül a külkereskedelmi korlátozások ellen, de a vegyi anyagokra vonatkozó szűk körű vizsgálat rávilágít arra is, hogy az USA-val és az EU-val szemben fennálló hatalmas kereskedelmi többlet miatt korlátozottak a válaszadási lehetőségei – írja a Financial Times.

Az USA a napokban számos büntetővámot jelentett be a kínai árukra, köztük a tiszta energiával kapcsolatos technológiákra és számítógépes chipekre. Kommunista Kínának a legfájóbb ezek közül alighanem az elektromos járművekre kivetett vámok megnégyszeresére, 100 százalékra emelése volt, amelynek célja, hogy megakadályozza, hogy az olyan kínai szereplők, mint a BYD és a Nio, betörhessenek az amerikai autóiparba.

A Fehér Ház közleményéből kiderült, eszük ágában sincs hosszútávon megvédeni a hazai ipart a kínai nyomulástól, csupán csak haladékot adnak a cégeknek. Mint fogalmaztak, a vámemelések 18 milliárd dollár értékű árut érintenek, főként a stratégiai ágazatokban, céljuk pedig, hogy ezzel időt adjanak az amerikai vállalatoknak arra, hogy felzárkózzanak a kínai riválisokhoz a tiszta energiával kapcsolatos technológiák terén. Válaszul Kína határozott intézkedéseket ígért jogai és érdekei védelmében.

Annak, hogy a rendelkezés éppen most lépett életbe, alighanem a republikánusok előretörése lehet az oka. Még (első) elnöksége idején Donald Trump volt az, aki a kommunista országból érkező import széles körére vetett ki vámokat, mire Peking visszavágott. A demokraták ezzel a lépésükkel valószínűleg a republikánusok vitorlájából próbálják kifogni a szelet.

A vegyi anyagok behozatalával kapcsolatos pekingi vizsgálat egy évig fog tartani, de a kereskedelmi minisztérium közlése szerint hat hónappal meghosszabbítható.

A vizsgálat az EU által a kínai gyártásnak nyújtott kormányzati támogatásokkal kapcsolatban indított számos vizsgálatot követi. Ennek oka az volt, hogy a brüsszeli vezetés szerint a totalitárius állam komoly támogatásokkal segíti a kínai ipart, hogy azok olcsó elektromos járműveikkel elárasszák Európát, tönkretéve, majd leuralva a kontinens gazdaságát. Az Európai Bizottság a kínai bejelentésre válaszul annyit közölt, hogy gondosan tanulmányozni fogja a vegyi anyagok behozatalára vonatkozó pekingi vizsgálat tartalmát, mielőtt döntés születne a következő lépésekről.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
Főszerkesztő: Horváth Tamás

© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);