Szijjártó Péter az uniós külgazdasági és külügyminiszterek brüsszeli tanácskozásának szünetében nyilatkozott magyar újságíróknak – számolt be róla a Mandiner.
Mint ismert, az Orbán-kormány miatt nem sikerült egységes álláspontot elfogadni a tagállapoknak az izraeli-palesztin konfliktusban. Míg az EU-s országok egyaránt bírálták a hadviselő feleket, addig a magyar kormány teljes mellszélességgel, minden kritikát mellőzve Izrael mellett áll.
Szijjártó leszögezte:
Magyarország Izrael barátja és szövetségese.
„Jelenleg éppen egy terrorszervezet lövi őket rakétákkal. Természetes, hogy ilyenkor mellettük állunk. És miután blokkoltuk ennek a határozatnak a kiadását, az izraeli fél ezt meg is köszönte nekünk”
– állítja a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó hozzátette: amikor valaki vétózik, akkor „nem valami európaiatlan dolgot tesz”, hanem az európai szerződésekben leírt jogával él.
A barátság ára
Arra a kérdésre, hogyan is vált Izrael „barátjává” Magyarország, az izraeli nagykövettel készített interjú ad választ. Ő úgy fogalmazott:
…a közeledésben annak volt meghatározó szerepe, ahogy a magyar kormány elkezdett viszonyulni Magyarország két világháború közötti, illetve második világháborús történelméhez – ezt Izrael nagyra értékeli, így ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy kitűnő viszony alakult ki a két ország között.
További „erényként” értékelte, hogy „a magyar politikai vezetők nyilatkozataikban elismerték a magyar szerepvállalást és felelősséget a holokausztban, elismerték, hogy a magyar állam akkor elárulta zsidó származású állampolgárait”.
Másik fontos tényezőként a magyarországi zsidók helyzetét jelölte meg. A nagykövet úgy látja, hazánk biztonságos ország a zsidók számára, ahol atrocitások és félelem nélkül élhetik az életüket. Jóllehet, ez magyarok millióinak nem adatik meg „a rend országában”, de Varga Judit óta tudjuk, a kormánynak mindig is a zsidóság helyzete állt az első helyen.
Az elmúlt tíz évben kormányunk mindent megtett a magyarországi zsidó közösségért. Ez számunkra a legfontosabb probléma. Szerintünk a többi európai országnak is hasonlóképp kellene hozzáállnia ehhez a kérdéshez
– nyilatkozta Varga Judit egy zsidó lapnak még márciusban.
A nagykövet kiemelte:
Izrael nagyra értékeli, hogy a kormány elismerte a magyar állam múltbeli felelősségét, nem próbálja másokra hárítani. Ez fontos dolog, mert vannak államok, ahol ez nem történt meg. Ráadásul a holokauszt emléke is megkopott, sőt a tényszerű történetét utólag eltorzítják, hiszen egyre kevesebben vannak a túlélők és a szemtanúk.
A nagykövet elárulta azt is, „miért érdemes velünk barátkozni”: Államunk szempontjából Magyarország azért fontos, mert EU- és NATO-tag, valamint a V4 szövetség része; lényeges, hogy Izrael mellett érvel, a politikai vitákban Izrael pártjára áll az unióban. És persze ott vannak a már említett gazdasági, kereskedelmi, tudományos és oktatási kapcsolataink, turisztikai érdekeltségeink:
Magyarországnak például jelentős vízkészletei vannak, emellett nagy termőföldjei is – a kettő összekapcsolása alapvető fontosságú az öntözőrendszer és a terményminőség fejlesztésében.
A beszélgetésből az viszont nem derült ki, hogy Magyarországnak miért érdemes Izraellel barátkozni. Már csak a kérdés feltétele is minden bizonnyal antiszemitizmus.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!