Állami támogatás segítségével készülhet el az a visegrádi félkész luxusszálloda, ami a kormányfő vejétől, Tiborcz Istvántól tavaly került Szíjj László milliárdos vállalkozó érdekeltségébe. Szíjj hárommilliárd forint vissza nem térítendő támogatást kaphatott az adófizetők pénzéből.
A leggazdagabb magyarok százas listáján a hetedik helyet elfoglaló Szíjj bizonyára jobban rászorul a támogatásra, mint bármelyik magyar vállalkozó, így aztán nem is csoda, hogy a MINERVA V50 Ingatlanfejlesztő Alap a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által fű alatt, egyedi döntésekre hivatkozva osztogatott állami milliárdokból csurrant-cseppent számára is egy „kevés”. A társaság tavaly áprilisban fordult az MTÜ-höz támogatási kérelmével, vagyis rögtön 1-2 hónappal azután, hogy megszerezte a szállodát.
A befejezetlen épületet az Mfor.hu becslései szerint körülbelül 3,6 milliárd forintért vásárolhatta meg a Szíjj-féle ingatlanfejlesztő alap Orbán Viktor vejének cégétől. Erre a Hotel VSGRD pénzügyi beszámolója enged következtetni, ugyanis:
Az érdemi tevékenységet nem végző cég a 2019-es évre 3,65 milliárdot számolt el egyéb bevételként.
Ha valóban ez a tényleges vételár, és az állami támogatást is megkapja Szíjj érdekeltsége, akkor hatalmas üzlet volt az adásvétel, ugyanis a két összeg különbségéből fakadóan körülbelül mindössze 650 millió forint saját tőkét kellett megmozgatnia milliárdos cégének.
Hogy az állami támogatást megítélte-e a hotel új tulajdonosának, az az MTÜ szerint nem tartozik a közvéleményre, ugyanis ők nem közli a nyertesek listáját a nyilvánossággal. A pénzről a MINERVA Befektetési Alapkezelő Zrt. sem adott tájékoztatást, de azt sem tagadták, hogy közpénzt kértek a szállodára. A cég vezérigazgatója, Kardos Imre a 24.hu megkeresésére azt írta:
A megkeresésükben megjelölt téma vonatkozásában annyi tájékoztatást tudok adni Önöknek, hogy a visegrádi projektünk előkészítése elkezdődött, jelenleg az építési engedély módosítása van folyamatban, illetve az ingatlanon állagmegóvási feladatokat hajtunk végre, melyet a kiviteli tervek elkészítése és a kivitelezői ajánlatok bekérése fog követni.
Fontos leszögezni: Szíjjék nem egy konkrét felhívásra pályáztak, hanem ők maguk keresték meg ötletükkel az MTÜ-t, miközben a Kisfaludy-programon belül külön nyilvános szállodafejlesztési pályázatot írt ki az állami szervezet a Dunakanyarra vonatkozóan.
A visegrádi komplexum, ha egyszer elkészül, több mint 200 szobás lesz, ugyanennyi parkolóval, két buszparkolóval, és hét kültéri – köztük két termál – medencével, tetőkerttel lesz ellátva. Több mint 400 vendég és 20 fős személyzetet befogadására lesz alkalmas. A terveket a dán formatervező-belsőépítész-zenész-producer csodabogár, Johannes Torpe irodája készíti.
A nyilvánosság elől elzárt támogatásokról Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója a Világgazdaságnak számolt be. Elmondta:
az MTÜ által 2030-ig a kezelt források kevesebb mint 2 százalékát fordítja egyedi támogatási döntésekre. Fontos megjegyezni, hogy ezekben az esetekben is ugyanolyan pályázati dokumentációt várunk, mint egy-egy pályázati kiírásnál, a beérkező igényekről pedig egy szakmai grémium dönt.
Kár, hogy ebből se az újságírók, se az adófizetők nem láthatnak egy betűt sem. Ahogyan ennek a „szakmai grémiumnak” a névsorát sem árulja el az MTÜ, mindössze annyit közöltek, hogy a végső döntést a vezérigazgató hozza meg a támogatásokról.
(24.hu nyomán – Fotó: Marjai János/24.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!