A Boston Group ügyvezetője szerint a mindössze néhány egységet működtető, sérülékeny márkák vannak a legnagyobb veszélyben – adta hírül a liner.hu.
A becslések szerint több mint ezer magyar tulajdonban lévő üzlet húzhatja le a rolót jövő tavasszal, ha nem sikerül megegyezni a bérbeadókkal miközben a rezsi, az árfolyam és az infláció okozta nehézségekkel is szembe kell néznie a kiskereskedőknek, akik támogatásban sem reménykednek.
A bérbeadók jelentős része márpedig nem az a kiegyezős fajta, hiszen sokan még a lezárások és boltzárlat idején is ragaszkodtak a teljes bérletidíj fizetéséhez.
Az ünnepektől sem remélhetnek sok jót
Mivel a rezsimegszorítások és az infláció a családokat is érinti, így az előzetes számítások szerint a háztartások idén az ajándékokon fognak a legtöbbet spórolni, pénzüket inkább az alapvető élelmiszerekre költik majd, a többit pedig elviszi a rezsi.
A harmadik a fontossági listán az adósságok kifizetése, s csak ezt követi a ruházkodás, az utazás, végül pedig a műszaki-, illetve luxuscikkek.
Csordás Norbert, a Devergo-cégcsoport általános igazgatója elárulta, jelenleg azt próbálgatják, hogy hétköznap néhány üzletüket fél órával később nyitják és ugyanennyivel előbb zárják be, mert így sikerülne valamennyit spórolniuk az energián.
Dolgozóink meleg munkaruhában lesznek, hajlandók vagyunk elviselni a megszokottnál hidegebb levegőt mind az üzletekben, mind a közös területeken. A vasárnapi zárva tartástól viszont mereven elzárkózunk
– mondta.
A cégcsoport igazgatója szerint a magyar vállalkozásoknak már az is nagy segítség lenne, ha a bérbeadókkal sikerülne megállapodni egy díjmentes időszakról, vagy pedig forgalomarányossá tenni annak összegét. Azt már fel se merte vetni, hogy esetleg a kormány is segíthetne rajtuk, hiszen a Fidesz az adófizetők pénzét már rég a multiknak adta.
A bankok nem nézik jó szemmel
Több forrás szerint is kevés rá az esély, hogy a bevásárlóközpontok üzemeltetői/bérbeadói kedvezményt adjanak a bérleti díjból, illetve ugyanez vonatkozik a forgalomarányos díjra is, mondván,
a beruházásaikat finanszírozó bankok ezeket nem nézik jó szemmel.
Sugár György, a Boston Group ügyvezetője elárulta, augusztus óta óriási a keresletzuhanás, a vásárlási hajlandóság pedig még tovább csökkenhet a következő hetekben, hiszen a lakosság nagy része teljesen átszervezte a költéseit.
A központokban működő magyar tulajdonú boltok 20-30 százaléka végleg be fog zárni, a legnagyobb veszélyben pedig a mindössze néhány egységet működtető, sérülékeny márkák vannak
– jelentette ki. Majd hozzátette, bár a nagyobb hálózatok is sokat veszíthetnek, de ők képesek lehetnek túlélni a válságot.
Kiemelt képünk illusztráció, forrás: MTI
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem marad le!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!