Kétszáznál is több végrehajtást indítottak Ajka önkormányzati tulajdonú cégei többségében olyan, nehéz helyzetben lévő ajkai magánemberek ellen, akiknek távhődíjtartozásuk van – tudta meg a Magyar Jelen. Ajka város szociálisan rendkívül érzékeny vezetése a kispénzű embereket meghurcolja, közben a saját tulajdonú cégének tetemes adósságát egy átszervezéssel, cégösszeolvasztással megoldotta. A tavalyi évben ezen érintett önkormányzati cégek körül sokan jól jártak. Jól járhatott az, aki a folyamatban lévő sikkasztás miatti büntetőügy haszonszerzője volt, jól járhatott az ügyvéd, aki a kialakult pénzhiány miatt kiadott tömeges végrehajtások megbízását megkapta. Csak a közemberek nem járnak jól, sőt rajtuk verik el mindezt. Azokon, akiknek a legkevesebb van. Azokon a családokon, amelyeknek a havi csekkek befizetése is nehézséget jelent.
A látóterünkbe került több mint kétszáz ajkai végrehajtási ügyben két, azóta összeolvasztott céget egy olyan ügyvéd képvisel, aki el sem járhatna a Veszprémi Törvényszéken, illetve a hozzá tartozó járásbíróságokon. Így az Ajkai Járásbíróságon sem,
mivel az ügyvéd a törvényszék megbízott elnökének, korábbi elnökhelyettesének a sógora. Ez pedig a jogszabályok szerint egyértelmű kizárási ok, az összeférhetetlenséget sokáig mégsem jelentették.
Lapunk értesülései szerint tehát 2023-ban úgy folytattak le a kétszáznál is több esetből számtalan végrehajtást, hogy nem lehetett volna, mivel felmerül, hogy jogszerűtlenül járhattak el az Ajkai Járásbíróságon. Így ezek a befejezett végrehajtások jogszerűtlenek, azaz érvénytelenek lehetnek. Miközben a botrányos eljárásokkal ajkai családok otthona került veszélybe, a Veszprémi Törvényszék és az összeférhetetlenségben érintett megbízott elnök munkáltatójának számító OBH hallgat, illetve terel.
Nem jelentették az egyértelmű összeférhetetlenséget?
Egyre nagyobb a káosz a Veszprémi Törvényszéken, ahol több mint egy hete az a Szentgyörgyi-Bíró Enikő a megbízott elnök, akinek az ügyvéd sógora által képviselt cégügyeiben éveken át gond nélkül jártak el összeférhetetlen módon a Veszprémi Törvényszék cégbíróságán. Korábban megírtuk, hogy éveken át járt el jogi képviselőként itt dr. Hock Ernő ügyvéd úgy, hogy közben a sógornője ennek a cégbíróságnak a csoportvezető bírája volt, majd elnökhelyettesnek nevezték ki. Információink szerint még olyan cégügy is volt, amelyben Szentgyörgyi bírónő volt személyesen a kiszignált bíró.
Éveken át gond nélkül vitte a Veszprémi Törvényszéken a cégügyeket az elnökhelyettes sógora
Éveken át törvénytelenül járhattak el
A hatályos jogszabályok szerint a sógor közeli hozzátartónak számít, ez pedig abszolút kizárási okot jelent. Tehát minden olyan ügyben, amelyben Szentgyörgyi bírónő sógora a jogi képviselő, a fennálló kizárási okot jelenteni kellett volna, hogy a bíróság az egész ügyet, eljárást átadhassa más bíróságnak. Csakhogy ez éveken át nem történt meg. A felelősség tisztázására az OBH le is folytatott egy átfogó vizsgálatot, de hogy milyen eredményre jutottak, szankcionáltak-e valakit, azt nem hajlandóak elárulni. Nem csak a sajtómegkeresést hárították, hanem az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának ülésén sem adott érdemi választ a bizottság elnökhelyettesének kérdésére Sennyei György, az OBH elnöke. Olyan súlyos szankció azonban nem lehetett – széleskörű vizsgálat ide, vagy oda -, hiszen az összeférhetetlenségben érintett bírónő azóta a Veszprémi Törvényszék teljes jogkörrel felhatalmazott megbízott elnöke lett.
Végül válaszoltak, de nem a kérdéseinkre
A törvényszéken egyre nagyobb a feszültség, Szentgyörgyi-Bíró Enikő megbízott elnökről pedig nemes egyszerűséggel lepattannak a kellemetlen kérdések. Első megkeresésünket konkrétan figyelmen kívül hagyták, majd a második, már az összeférhetetlen módon lefolytatott ajkai végrehajtásokat firtató kérdéseinkre pedig olyan kitérő választ küldtek, aminek köze nincs a feltett kérdésekhez. Miközben mi azt kérdeztük, hány ügyben jártak el akár a cégbíróságon, akár más bíróságon 2013 óta, amelyekben jelenteni kellett volna a kizárási okot, a válasz arról szólt, hogy kinek a jogköre a kizárás. Csakhogy a kizárás lehetőségének feltétele a kizárási ok fennállásának jelentése… Arra a kérdésre pedig nem válaszoltak, hogy a bírónő, aki miatt ez a helyzet fennáll, jelentette-e a kizárási okot.
A kispénzű ajkai lakoson verik le a lába kélt közpénz milliókat, a Veszprémi Törvényszék megbízott elnöke sógorának segítségével
A helyzet ennél kaotikusabb már csak Ajkán lehet: tartozást felhalmozó, majd összeolvasztott önkormányzati cégek, jelentős mennyiségű eltűnt közpénz, büntetőfeljelentés, nyomozás, lemondás… Ezzel szemben pikáns, hogy a közpénzzel nem éppen gondosan gazdálkodó önkormányzati cégek a kispénzű emberek ellen indítottak hadjáratot.
Ugyanis befizetetlen távhődíjak miatt olyan végrehajtás-cunamit indítottak, amire Ajkán, de talán az egész vármegyében nem volt még példa.
2023 júniusában döntött arról az ajkai közgyűlés, hogy három önkormányzati tulajdonú céget, a Primer Távhőszolgáltató Kft.-t, a Kristályfürdő Kft.-t és az Ajka Sportváros Nonprofit Kft.-t összeolvasztják. A Kristályfürdő Kft. mérlege szerint a cégnek 2021-ben -181 millió, 2022-ben -180 millió forint volt a saját tőkéje. A 2023-as évben ez ugyan -117 millióra csökkent, a hatályos törvények szerint a negatív mérleget azonnali hatállyal rendezni kellett volna.
A Ptk. kimondja, hogy amennyiben a társaság két egymást követő teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára előírt jegyzett tőkének megfelelő saját tőke összeggel, úgy a vezetőségnek rendeznie kell a fennálló helyzetet. Egyszóval be kell tenni a hiányzó pénzt. Mivel a jegyzett tőke 75 millió forint, a Kristályfürdő Kft. jogszerűen csak úgy működhetett volna tovább, ha legalább ekkora összeget elér a „Saját tőke”, azaz a meglévő szabad forrás. Ehhez több, mint 162 millió forintot kellett volna a cégbe betenni.
Eltűnt tízmilliók után sikkasztás gyanújával indult nyomozás
Az kérdéses, hogy a Kristályfürdő Kft. tartozásaival, kiváltképp annak ÁFA-vonzatával mi történt. Ami az összeolvadást követően a Sportváros Nonprofit Kft. 2022-es és 2023-as mérlegéből kiolvasható, aszerint a cég saját tőkéje 40 millióról 284,5 millióra nőtt. Ugyanakkor az eredményei lesújtóan alakultak, az összeolvadt cég jelentős veszteséget könyvelt el. Rövid és hosszú lejárató kötelezettségei megtöbbszöröződtek, miközben furcsa módon a bevételei is csökkentek.
2024-ben, a Kristályfürdő Kft. elmúlt 5 negyedéves gazdálkodására vonatkozóan sikkasztás gyanújával ismeretlen elkövető ellen nyomozás indult a Veszprémi Rendőrkapitányságon, ezt a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányságra küldött sajtómegkeresésünkre is megerősítették.
Úgy tudjuk, egyelőre nincs gyanúsított az ügyben. Ami azonban érdekes, hogy a Kristályfürdő Kft. ügyvezetője, Johanidesz Sándor, aki 20 éve volt önkormányzati képviselő, bár a nyáron tartott önkormányzati választáson elindult és mandátumot szerzett, az alakuló ülésen már nem volt jelen. Később egészségi állapotára hivatkozva lemondott. Az önkormányzati cégek vezetőségében sem találtuk meg, az időközi választást januárban tartják a megüresedett helyért.
Mindenki hallgat
Számtalan kérdést, sőt közérdekű adatigénylést is küldtünk Ajkára, az Ajka Sportváros Nonprofit Kft.-nek, az ajkai polgármesternek, de több nap elteltével még csak visszajelzésre sem méltattak. Így egyelőre nem tudjuk azt sem, hogy mekkora összeg, azaz közpénz tűnt el az ajkai önkormányzati cégek kasszájából, ahogy azt sem, pontosan hány ajkai lakos ellen indítottak ezzel egy időben végrehajtást, mekkora értékben és milyen jogalapon. A hallgatásba burkolózás azonban csak időszakos megoldást jelenthet. Ha a bírósági összeférhetetlenség miatt a lezárt végrehajtások jogsértőnek és érvénytelennek bizonyulnak, fog még fájni a fejük. Akár csak az OBH-nak, amely első kanyarban feltett kérdéseinkre a választ annyival tudta le, hogy a kizárási ügyben széles körű, átfogó vizsgálatot folytattak le. Majd a második kérdéskör minden pontja alól adatvédelmi szabályokra, illetve arra hivatkozva bújtak ki, hogy az nem közérdekű adat.
Jelenleg nem tudhatjuk, pontosan hány végrehajtási ügy került az Ajkai Járásbíróságra, amelyekben fennállt a kizárási ok azért, mert a jogi képviselő a törvényszék korábbi elnökhelyettesének, jelenlegi megbízott elnökének a sógora. Azt sem tudhatjuk, hogy hány esetben jelentették, egyáltalán jelentették-e a kizárási okban érintettek az összeférhetetlenséget. Azt sem tudjuk, hogy hány ügyben jártak el mégis, és mi lesz ezekkel a kvázi jogtalan formában lefolytatott végrehajtásokkal. Az OBH arra a kérdésre is megtagadta a válaszadást, hogy az összeférhetetlenségi botrányban érintett jelenlegi megbízott törvényszéki elnök, Szentgyörgyi-Bíró Enikő személyesen is eljárt-e ilyen „összeférhetetlen” ügyben és arra is, hogy a bírónő dolgozik-e az OBH-nak, és ha igen, milyen minőségben. Megkerestük az érintett ügyvédet, vagyis a sógort is az ügyvédi irodáján keresztül. Tőle is megkérdeztük, hány végrehajtási ügyet vállalt el az önkormányzati cégektől, és amikor azokat elindították az Ajkai Járásbíróságon, jelezte-e, hogy sógornője a Veszprémi Törvényszék egyik vezetője? Valamint szerettük volna megtudni, hogy hány ügy került emiatt másik bíróságra. Mivel közpénzből fizetik, azt a kérdést is feltettük, mekkora megbízási díjért vállalta az ajkai lakosok elleni végrehajtásokban a végrehajtást kérő cégeknek a jogi képviseletét, de tőle sem kaptunk választ.
Vezető kép: Getty Images
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!