Törvényben tiltaná a lengyel igazságügyi minisztérium a közösségimédia-cégeknek, hogy olyan posztokat távolítsanak el, amelyek nem ütköznek más állami szabályozásokkal – írja a Guardian.
A lengyel kormány már régóta kifejezte azon véleményét, miszerint a techóriások, mint a Facebook, a Twitter és a Google önkényes cenzúrája tarthatatlan. Mateusz Morawiecki miniszterelnök kormánya hisz abban, hogy egyetlen cég sem állhat a nemzetek törvényei felett, ahogyan azt sem tartják normálisnak, hogy algoritmusok és nagyvállalatok döntik el, mely vélemények helyénvalók, és melyek nem.
„A totalitárius rezsimek cenzúrája tért vissza. Folytatódik a nyílt háború a szólásszabadság ellen, ezúttal kereskedelmi köntösbe bújtatva”
– fogalmazott Morawiecki.
A Guardian által idézett igazságügyi államtitkár Trump kapcsán elmondta, az elnök fiókjának eltávolítása képmutató és politikailag motivált, ezért szeretnék elérni, hogy ugyanez ne fordulhasson elő Lengyelországban. A tervek szerint az állampolgárok internetes beadvánnyal fordulhatnának a bírósághoz, ha úgy érzik, jogtalanul törölték bejegyzésüket. A döntésnek ezután hét napon belül meg kellene születnie.
„Ha olyan bejegyzéseket távolítanak el, melyek nem ütköznek törvénybe, az törvénytelen. Országunk törvényeit a techóriásoknak is tisztelniük kell”
– szögezte le az igazságügyi miniszter, aki szerint ideje lenne egy uniós szintű szabályozásnak is.
Hazánkhoz hasonlóan Lengyelországban is elemükben vannak a techóriások cenzorai. A Konföderáció Párthoz köthető, jelenleg is képviselő Janusz Korwin-Mikke 780 ezer követővel rendelkező oldala is a „tisztogatások” áldozatává vált, holott egyetlen bejegyzése sem sértette a lengyel törvényeket.
„Minden nap újabb és újabb híreket hallunk Amerikából az egyre durvuló cenzúráról. A szólásszabadság megvédése korunk legnagyobb kihívása a konzervatívok számára”
– írta Patryk Jaki, a lengyel kormánypárt EP-képviselője.
Roger McNamee, a Facebook egyik első befektetőjeként ismert társaság alapítója is megszólalt a Capitolium ostroma után. Szerinte a közösségi oldalak azért veszélyesek, mert „lehetővé tették a szélsőséges nézetek elterjedését, ami mostanra az Egyesült Államokban is közbiztonsági és közegészségügyi veszéllyel jár”. Itt természetesen nem az Antifára, vagy a BLM-re gondolt, kizárólag Trump támogatóitól félti ő is a demokráciát.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!