Aláírta Donald Trump amerikai elnök azokat a rendeleteket, amelyek vámot rendelnek el a Kanadából, Mexikóból, illetve Kínából származó termékekre. Kína esetében a vámtétel 10 százalék, míg Kanada és Mexikó esetében a büntetővám mértéke 25 százalékos, ez alól a Kanadából származó energiahordozók kivételek, azokra 10 százalékos vámot kell fizetni. Pénteken Trump már jelezte, hogy aláírja a rendeleteket, akkor azonban még kérdéses volt, vámot vet-e ki a kanadai olajra – írja a New York Times nyomán a Hvg.
Az elnöki rendelet ugyanakkor óva inti az érintett országokat a válaszcsapásra, az ugyanis a vámok további növekedését vonhatja maga után. A vámoknak egyébként nem csak gazdasági céljai vannak,
Trump deklarálta, így akarja kikényszeríteni, hogy Kanada és Mexikó akadályozza meg az illegális bevándorlók és a kábítószer áramlását az USA-ba.
Ebben eddig se a híresen szélsőliberális Kanada, se a korrupt déli szomszéd nem jeleskedett. Kína esetében a fentanilkereskedelem leállítása a vámpolitika egyik célja.
Kereskedelmi háború jöhet
A kapitalizmusnak köszönhetően az elmúlt évtizedekben a nagyvállalatok, saját országuk érdekeivel mit sem törődve, kiszervezték a termelést és az ellátási láncot, sokszor kifejezetten ellenséges országokba is – csakis egy dolog számított nekik, a profitmaximalizálás. Eme globális kapitalizmusnak, illetve a “folyamatos növekedés” teljesen nonszensz és ostoba ideológiájának köszönhetően még egy olyan óriási gazdaság, mint az Egyesült Államoké is képes kiszolgáltatottá válni. Ennek ékes bizonyítéka, hogy az embargóban érintett három ország együtt az USA importjának harmadát adja. Ezen felbátorodva pedig a mexikói és a kanadai vezetők ellenlépéseket helyeztek kilátásba (ahelyett, hogy a drogkereskedelem és illegális migráció ellen harcolnának – a szerk.), ami annak fényében sem meglepő, hogy a két állam kivitelének nagyjából 80 százalékát veszi fel az USA.
Éles a kontraszt a két ciklus között
Míg Trump első ciklusát leginkább az ígéretek megszegése, a kínos kompromisszumok megkötése és a megfelelési kényszer dominálta egészen megbuktatásáig, addig második ciklusának már az első két hete is teljesen más képet fest. Első elnöksége alatt a republikánus jelölt még közös szabadkereskedelmi megállapodást írt alá két szomszédjával, melyet egy hosszabb tárgyalásos időszak előzött meg. Most azonban kompromisszumok nélkül, egyszerűen közölte a két renitens állammal, vagy megteszik, amit az amerikai érdek megkíván, vagy erővel kényszeríti azt ki.
Ami európai szemmel kissé aggasztó lehet, hogy Trump nem feledte a korrupt, brüsszeli vezetés bánásmódját sem, így hamarosan az EU is büntetővámokra számíthat.
Fotó forrása: Politico
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!